Informacje dotyczące odbioru sygnału naziemnej telewizji cyfrowej - odbiór anteny, kable, wzmacniacze.

Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej niezbędny jest odbiornik telewizyjny dostosowany do obsługi sygnału wizji w systemie MPEG-4 ( H.264/AVC ) oraz obsługi sygnału dźwięku monofonicznego, stereofonicznego, dookolnego 5.1. Posiadacze starszych odbiorników telewizyjnych ( LCD, plazmowe ) wyposażone w dekoder MPEG-2, powinni zaopatrzyć się moduł CI , który pozwala na konwersję sygnału MPEG-4 do MPEG-2. Dla klasycznych odbiorników analogowych, które pozbawione są możliwości odbioru sygnałów cyfrowych naziemnej telewizji, konieczny staje się zakup przystawki do telewizora zwany set-top-boxem ( STB ). Koszt takiego urządzenia wynosi około 200 złotych.

Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T stosuje się takie same anteny jak do odbioru telewizji analogowej. Nie ma anten "cyforowych", "DVB-T","HD". To tylko zabiegi marketingowe, niemające nic wspólnego z zagadnieniami technicznymi.

Jak wybrać antenę:

Do 10km10 - 30km30-50km> 50km
PokojowaTAKNIENIENIE
SiatkowaTAKTAKNIENIE
KierunkowaTAKTAKTAKNIE
Kierunkowa o dużym zyskuNIETAKTAKTAK

Wzmacniacz antenowy nie zastąpi zysku antenowego, zbyt silny wzmacniacz może pogorszyć lub uniemożliwić odbiór telewizji cyforwej.

Anteny indywidualne:
Do odbioru naziemnej telewizji telewizji cyfrowej możemy wykorzystać dotychczas stosowane systemy antenowe, jeżeli odbiór analogowej telewizji był prawidłowy.

Można skutecznie poprawić odbiór usprawniając nasz system antenowy. Pierwszym krokiem powinno być dokładne sprawdzenie jakości połączeń, zwracając szczególną uwagę na kabel antenowy, który ze względu na wysokie częstotliwości nadawanych sygnałów powinien być przystosowany do odbioru pasma UHF- można stosować kabel do odbioru satelitarnego. Następnym krokiem jest zwrócenie uwagi na rodzaj anteny. Często stosowane szerokopasmowe anteny siatkowe ze wzmacniaczem, zwłaszcza w większej odległości od nadajnika, wzmacniają również sygnały zakłócające i odbiór naziemnej telewizji może być niemożliwy.

Dobry odbiór zapewnić mogą anteny kierunkowe , wieloelementowe, które produkowane są przez wiele firm.

Kilka przykładów takich anten, które charakteryzują się dużym zyskiem ( zwłaszcza pasywnym tj. bez wzmacniacza) oraz przystosowaniem do pracy powyżej 60 kanału.

przykład - antena kierunkowa przykład - antena kierunkowa przykład - antena kierunkowa

przykład - antena kierunkowa przykład - antena kierunkowa przykład - antena kierunkowa

przykład - antena kierunkowa przykład - antena kierunkowa przykład - antena kierunkowa

Jeżeli sygnał w dalszym ciągu jest niewystarczający dla dobrego odbioru, należy zastosowac wzmacniacz antenowy (masztowy specjalnie zaprojektowany do montażu na maszcie anteny lub dopuszkowy do montażu bezpośredniego na antenie) o niskim poziomie szumów.

Szczególnie praktyczne są wzmacniacze zasilane napięciem 5V o niskim poborze prądu.

Zasilanie tych wzmacniaczy odbywa się bezpośrednio z tunera (STB) i nie ma potrzeby stosowania odrębnych zasilaczy. Powyższe uwagi dotyczą indywidualnych odbiorców.