W Podzamczu Chęciskim zakończyła się budowa jedynego w Polsce autonomicznego domu. Jest on samowystarczalny pod względem produkowania ciepła i prądu oraz odzyskiwania wody. To eksperymentalny budynek, który ma celu pokazać , że innowacyjne i ekologiczne rozwiązania w zasobach budownictwa jednorodzinnego są możliwe.

Dom znajduje się obok Centrum Nauki i Świętokrzyskiego Biobanku. Zrealizowany został przez Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii.

Poprzez wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań w budynku w domu będzie możliwe ograniczenie zużycia energii. Dodatkowo z tych rozwiązań mogą czerpać chętni, którzy sami będą chcieli je zastosować, a naukowcom z Politechniki Świętokrzyskiej będzie on służył do badań i eksperymentów.

Dom został wybudowany tak jakby miał służyć 4-osobowej rodzinie, a jego głównym celem są niskie koszty eksploatacji.

Budynek wzniesiono w ramach projektu: „Budowa domu autonomicznego w Podzamczu k/Chęcin na potrzeby badania efektywności energetycznej dla rozwoju Regionu Świętokrzyskiego w zakresie specjalizacji Efektywnego Wykorzystania Energii”. Inwestycja współfinansowana była przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.