Ludzie sceny świętują Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji aktorzy, reżyserzy i dyrektorzy kieleckich zespołów wspólnie, z podziałem na role, przeczytali „Wesele” Wyspiańskiego. TVP Kielce zainaugurowało powszechne czytanie „Próbujemy dramat polski”.

Piotr Szczerski – Poeta, Zuzanna Wierzbińska – Panna młoda, to reprezentacja teatru Żeromskiego. Zaczęli od bardzo poważnej sceny. I tak rozpoczęło się powszechne czytanie „Próbujemy dramat polski”.

Uczestnicy smakowali każde słowo. Młodzi aktorzy z Podwórkowej Areny Absurdu mówią, że takie próbowanie „Wesela” – to przyjemność, która się opłaca.

Do Kieleckiego Centrum Kultury przyszli przedstawiciele wszystkich kieleckich scen. Nie zabrakło nawet alternatywnego Teatru z Bazy Zbożowej, grupy Ecce Homo. Choć w ich repertuarze trudno szukać „Wesela” Wyspiańskiego.

W scenie przekomarzanie się Poety z Rachelą, zagrali Marek Mikos szef kieleckiego oddziału telewizji i Magdalena Kusztal, dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury.

Do powszechnego czytania Wesela zaprosiliśmy także dzieci i młodzież szkolną. – Próbowanie dramatu ma wielką wartość – mówi Marek Mikos, dyrektor i redaktor naczelny TVP Kielce. – Sprawdzamy, jak te skrzydlate słowa z „Wesela”, brzmią dzisiaj; czy to jest o nas, czy dowiadujemy się o swojej śmieszności, czy o swojej wielkości, o Polsce – dodaje Mikos.