Szlaki tematyczne to przyszłość turystyki i agroturystki – mówią specjaliści od promocji. Szlak przygody, literacki, czy szlak wokół słońca – ten ostatni powstał w gminie Busko-Zdrój. A turystów przyciąga serwowaniem regionalnych potraw, warsztatami lepienia z gliny czy pieczenia chleba.

Słonecznie i owocowo. Tak najkrócej można opisać krajobrazy w Pęczelicach tuż obok Buska-Zdroju. Słońce świeci tu ponad 1500 godzin w roku. To służy owocowym sadom. Z czereśniowych drzew wino domowej roboty przygotowuje Damian Galus. Przepis na Wino Spod Kapturowej Góry przekazał dziadek pana Damiana, Edward Galus.

Wino ma już swoją tradycję. W 2008 roku zwyciężyło w konkursie Nasze Dziedzictwo Kulturowe. A całkiem od niedawna, bo od półtora roku państwo Galusowie przy swoim gospodarstwie agroturystycznym prowadzą piwniczkę „Pod kogutem”. Miejsce spotkań i produkcji wina powstało w ramach dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Koszt całego projektu wyniósł 30 tysięcy złotych.

Rocznie to miejsce odwiedza około 300 osób, głównie w ramach zorganizowanych wycieczek, które przejeżdżają w tak zwanym Słonecznym Expressie. Na trasie jest też pracownia sztuki rustykalnej Arte Rustica, którą prowadzi Olga Hnatyszak-Myślliwiec w Radznowie. Obrazy malowała od zawsze, ale gdy pojawiła się szansa zdobycia dofinansowania postanowiła poszerzyć swoją twórczość i udało się. W ramach szlaku wokół słońca prowadzi między innymi warsztaty artystyczne dla turystów.

Szlak powstał dzięki inicjatywie Lokalnej Grupy Działania Słoneczny Lider, która promowała przygotowane przez siebie atrakcje na tegorocznych targach Agrotravel.

– Nocleg i wyżywienie to za mało, by zadowolić turystę, który wolny czas spędza w agroturystyce. Wioski tematyczne to jest przyszłość agroturystyki, a więc też integracja gospodarstw agroturystycznych w jeden pakiet; pojedyncze gospodarstwo nie będzie konkurencyjne na rynku, a więc trzeba się łączyć – tłumaczy Jacek Kowalczyk, prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej w Świętokrzyskiem.

W regionie jest ponad 350 gospodarstw agroturystycznych: najwięcej, bo około 160 w powiecie kieleckim, najmniej w kazimierskim – zaledwie dwa; w powiecie buskim jest ich około 30.