Nowoczesna administracja i wypracowanie nowych standardów pracy w samorządzie – to główne tematy I Kongresu Sekretarzy Polski Południowo-Wschodniej. Dwudniowe spotkanie, w którym udział biorą także sekretarze gmin z województwa świętokrzyskiego rozpoczęło się w środę w Rzeszowie.

W spotkaniu bierze udział 350 samorządowców z Podkarpacia, Lubelszczyzny, Małopolski, Śląska i Świętokrzyskiego. Wśród gości kongresu są znane osobistości ze świata polityki, czy nauki. Podczas pierwszego dnia kongresu eksperci i uczestnicy spotkania starali się podsumować 25 lat istnienia samorządu. Mówili o sukcesach i porażkach lokalnej władzy.

Profesor Jerzy Stępień, współtwórca reformy samorządowej z 1990 roku i były prezes Trybunału Konstytucyjnego pierwszego dnia kongresu zwracał uwagę na to, że pracownicy administracji samorządowej i politycy związani z samorządem to dwie różne grupy, a sekretarze gmin (pracownicy administracji samorządowej) podlegają politycznym prezydentom, wójtom i burmistrzom. – To jeden z błędów reformy – podkreślał Stępień.

Drugi dzień będzie poświęcony debacie na temat wyzwań stojących przed urzędami. Podczas kongresu sekretarze gmin, miast i powiatów z pięciu województw, w tym świętokrzyskiego mają też okazję porozmawiać z przedstawicielami władz centralnych o tworzonym dla nich prawie. Spotkanie w Rzeszowie zorganizowała Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, a jednym z patronów jest TVP Kielce.