Studenci będą mogli odbywać w nim praktyki zawodowe, będzie też otwarty dla zwiedzających – dom autonomiczny w Podzamczu Chęcińskim, po roku od uroczystego otwarcia, wreszcie będzie tętnił życiem. To efekt porozumienia Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii z Politechniką Świętokrzyską.

Podróż do przyszłości – trzy sypialnie, salon z aneksem kuchennym, gabinet i garaż. Ten dom sam produkuje energię i ciepło, jest idealny dla czteroosobowej rodziny. Ale budynek nie służy do mieszkania; to swoiste laboratorium, które działa przez całą dobę.

Symulacja domowego życia pozwoli sprawdzić, czy zaproponowane rozwiązania znajdą zastosowanie w rzeczywistości. Eksperyment potrwa do maja przyszłego roku. W efekcie powstanie kilka propozycji projektów domów ekologicznych.

W domu będą odbywały się także praktyki studenckie, w tym kilkudniowe turnusy. Nowe doświadczenia zdobędą tu między innymi studenci budownictwa czy odnawialnych źródeł energii. Dom może być także tematem prac magisterskich czy doktorskich.

Już wiadomo, że w piątki obiekt będzie także otwarty dla zwiedzających. Budowa i wyposażenie domu przyszłości pochłonęła milion dwieście tysięcy złotych.