Z okazji Światowego Dnia Pacjenta ustanowionego przez Papieża Jana Pawła II 10 lutego odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Anioły Farmacji i Anioły Medycyny 2015. Wyróżnienia te są najszlachetniejszą formą podziękowania i wdzięczności, jaką właśnie pacjenci mogą okazać swoim medycznym i farmaceutycznym opiekunom. Wśród wyróżnionych znalazła się doktor Anna Sito, psychiatra z Jędrzejowa.

Anioły Farmacji i Anioły Medycyny wręczone zostały już po raz czwarty, tym razem w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Otrzymało je dziesięciu farmaceutów i dziesięciu lekarzy, na których swoje głosy oddawali pacjenci z całego kraju. Z naszego regionu wyróżnienie to otrzymała doktor Anna Sito, psychiatra zajmująca się między innymi leczeniem uzależnień.

– Pracuję z osobami, które mają kłopot z alkoholem, narkotykami, hazardem. Co miesiąc jeżdżę na spotkanie z ludźmi, którzy wyszli z nałogu. Największą radością dla mnie jest widzieć, że wychodzą z nałogu; mają domy, dzieci, że dostali pracę, wrócili na studia, robią doktorat. Kiedy widzę, że się odnaleźli się w życiu. Czuję wówczas, że to, co robię, ma sens – powiedziała pani doktor.

Statuetki Aniołów Honorowych – w podziękowaniu za niestrudzoną działalność – trafiły do Fundacji „Akogo?” (osobiście odebrała je Ewa Błaszczyk) oraz Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Fenyloketonurię i Choroby Rzadkie „Ars Vivendi” (nagrodę odebrała Małgorzata Maćkowiak, twórczyni stowarzyszenia). W uroczystości udział wzięło także stu farmaceutów i stu lekarzy oficjalnie nominowanych do tej nagrody, czyli tych, którzy w 2015 roku zdobyli najwięcej głosów.

Wśród gości licznie przybyłych na uroczystość byli obecni m.in. przedstawiciele Sejmu i Senatu oraz aż ośmiu akredytowanych w Polsce ambasadorów. Nie zabrakło również wybitnych przedstawicieli środowiska medycznego i farmaceutycznego, a także autorytetów ze świata kultury i mediów.

Galę uświetniła niezapomnianym recitalem amerykańska pianistka Kate Liu, laureatka ostatniego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, którą pokochała polska publiczność. Jej niezwykłą interpretację utworów Fryderyka Chopina, Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Johannesa Brahmsa przyjęto owacją na stojąco.

Na zakończenie wieczoru Kate Liu powiedziała: „Trzymam kciuki za to przedsięwzięcie, gratuluję laureatom i mam nadzieję, że kiedyś spotkamy się ponownie na kolejnej gali”.