Artykuły popularnonaukowe, historyczne oraz archiwalne i współczesne filmy znajdą się na nowym portalu o Górach Świętokrzyskich. Stronę założyła grupa naukowców i pasjonatów związanych z fundacją „Góry historii”. To kolejne przedsięwzięcie promujące regionalne dzieje.

„Góry historii” to projekt świętokrzyskiej fundacji założonej przez ludzi, którzy opuścili swoje miejsce urodzenia, ale ciągle tutaj wracają. Przygotowania trwały kilka miesięcy. Mówią, że portal powstał z imaginacji; góry – bo tutaj są Góry Świętokrzyskie, najstarsze góry w Polsce, a historii – ponieważ region świętokrzyski naznaczony jest miejscami związanymi z naszymi narodowymi dziejami, walką o wolność.

I z tego sentymentu mamy rzecz niezwykłą: portal internetowy zawierający spopularyzowane opracowania znanych historyków, źródła historyczne, ikonografię i multimedia. Zachwycają przede wszystkim dwa filmy „Góry historii” w reżyserii Krzysztofa Pęczalskiego i Wojciecha Kalwata, pokazujący piękno Gór Świętokrzyskich i ich historię oraz „Łysogóry 200 lat temu" animacje komputerowe prezentujące świętokrzyskie miasteczka.

– Każdy taki portal, ale szczególnie ten świętokrzyski, którego działalność inaugurujemy, jest zawsze świetnym bodźcem do popularyzacji wiedzy o regionie, ale przede wszystkim skupia grono humanistów zajmujących się dziedzictwem regionu świętokrzyskiego – mówi profesor Krzysztof Bracha z Instytutu Historii UJK, współautor portalu.

Autorzy portalu zaprosili do współpracy kieleckich historyków oraz Muzeum Narodowe w Kielcach. – To partnerstwo naszej instytucji, jako instytucji publicznej i fundacji, jako organizacji pozarządowej przyniesie duże korzyści, tutaj, dla regionu przede wszystkim, ale w dużej mierze, ale w dużej mierze, że popularyzacja ponadregionalna dzięki temu zyska na sile – tłumaczy dr hab. Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach.

Na dziedzińcu Muzeum Narodowego można już oglądać plenerową wystawę przygotowaną przez fundację „Bodzentyn utracony odzyskany” pokazującą najważniejsze momenty z historii Bodzentyna, od lokacji 660 lat temu po wiek XX. Ekspozycja czynna będzie do końca czerwca. A portal znajdziemy pod adresem: www.goryhistorii.pl