Dialog i pojednanie – te słowa towarzyszą obchodom 70. rocznicy pogromu kieleckiego. O przebaczeniu, prawdzie i pamięci dyskutowali w Kielcach przedstawiciele dialogu chrześcijańsko-żydowskiego; prezentowano również roboczą wersję filmu „Przy Planty 7/9”.

Człowiek Pojednania to tytuł przyznawany co roku, od 24 lat przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów. Dziś otrzymał go rabin Abraham Skórka z Argentny, który przeprowadził z papieżem Franciszkiem szereg debat, między innymi o fundamentalizmie czy holocauście. Pobyt rabina Skórki w Kielcach jest dla niego wyjątkowy: jego rodzina pochodzi ze Świętokrzyskiego, ojciec urodził się w Końskich.

Konferencja „Dialog Pamięć Pojednanie” to wstęp do tegorocznych obchodów 70. rocznicy pogromu Żydów w Kielcach. Prymas senior arcybiskup Henryk Muszyński przypomniał, że w 1986 roku był jednym z nielicznych przedstawicieli polskiego duchowieństwa, którzy brali udział w obchodach 30. rocznicy pogromu.

4 lipca 1946 roku przy Plantach 7 zginęło ponad 40 osób. Główne uroczystości obchodów rozpoczną się 3 lipca, dzień później na scenie Kieleckiego Centrum Kultury wystąpi orkiestra Simfonia Varsovia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka. W kamienicy przy Planty 7 zostanie także otwarta wystawa fakty Pogromu Kieleckiego.