Pokazy rzemiosła i kulinarne popisy zdominowały dziś "Spotkania z kulturą żydowską" w Chmielniku. Od lat impreza przyciąga tysięce osób z Polski i zagranicy. Wśród specjałów kuchni żydowskiej dominowała gęsina. Co roku w świętokrzyskim szteltu ogłaszany jest konkurs "Nasi sąsiedzi Żydzi" – dziś m.in. ogłoszenie wyników.

Iza, Ola i Natalia z gimnazjum w Woli Jachowej zajęły pierwsze miejsce w kategorii film w konkursie "Nasi sąsiedzi Żydzi". W nagrodę pojadą do Brukseli.

Dawne rzemiosła, żywe obrazy; sztuka i kultura na uliczkach Chmielnika, tuż przy dawnej synagodze – Teatr Zbożowy przygotował specjalną inscenizację.

Tradycją chmielnickich dni kultur jest też prezentacja kulinarnych specjałów kuchni żydowskiej; gęsina wiedzie prym. – Chcemy, żeby wróciła do Chmielnika i na polskie stoły – podkreślają właściciele gospodarstw agroturystycznych.

"Spotkania z kulturą żydowską" to wyjątkowa okazja, żeby pokazać światu piękno Chmielnika i jego bogatą tradycję. Jeszcze dziś na chmielnickim rynku zaśpiewa Michał Milowicz.