Dolina Silnicy, na którą urzędnicy przez lata nie mieli pomysłu, niebawem zmieni swój wizerunek. Dziś rozstrzygnięty został konkurs "Park Wodny" na rewitalizację tego terenu.

Rozstrzygnięto konkurs na rewitalizację Doliny Sinicy; Jakub Checiak, Matusz Omański i Magdalena Wojnowska-Checiak – to architekci z Kielc, zwycięzcy konkursu. Ich projekt to niecodzienna inspiracja, zaczerpnięta z Dalekiego Wschodu – w Kielcach powstanie park wodny, podobny to tego z Sinagpuru... – Tam jest w modzie ogromny szacunek do naturalnych przestrzeni, do dzikiej zielni i często taką zieleń zostawia się w miastach, na dużych obszarach – mówi Mateusz Osmański, architekt.

Do ratusza wpłynęło osiem koncepcji, wszystkie – zdaniem komisji – na wysokim poziomie. Ważnym elementem było uwzględnienie specyfiki podmokłego terenu. Cel architektów jeden: stworzenie miejsca, w którym można zregenerować siły i odpocząć. Pomysł spodobał się kielczanom.

To pierwszy etap rewitalizacji Doliny Sinicy. – Będziemy stopniowo zagospodarowywać ten teren – mówi Ryszard Muciek, dyrektor Wydziału Zarządzania Usługami Komunalnymi UM Kielce.

Główna nagrodą w konkursie było 70 tys. złotych. Drugą nagrodę otrzymała Urszula Paluch z Kielc. Park, który powstanie najwcześniej w 2017 roku , będzie połączeniem dwóch nagrodzonych propozycji konkursowych.