W Kielcach powstały kolejne mieszkania chronione. Do wyremontowanych i wyposażonych  lokali wprowadzą się starsi i niepełnosprawni. Dla nich, jest to szansa na samodzielne życie. Dziś klucze do nowych mieszkań odbierali ze łzami w oczach.  

Własny pokój, łazienka, w pełni wyposażona kuchnia i łzy szczęścia.  Pani Zofia Lach, wreszcie będzie mogła zaprosić wnuki na obiad. Jak sama mówi o swoim życiu - ta podróż zaczęła się w 95 roku, ale były przystanie, były. Zawsze na siebie mówiłam, że jestem dziwnym statkiem bo dobijam do portu ale tylko na chwilę. Dziś znalazła swoją przystań, tu w Domu Pomocy Społecznej w Kielcach. - Mnie nie trzeba przekonywać -mówi Prezydent Kielc, Wojciech Lubawski i dodaje - często byłem świadkiem szczęścia tych ludzi, którzy bardzo często żyli w bardzo trudnych warunkach, a nagle znajdują ja sie w dosyć komfortowych.

Do mieszkań chronionych, aktywizujących mogą się wprowadzić osoby, które ze względu na trudną sytuację życiową, wiek lub chorobę potrzebują wsparcia. Mieszkania te, mają pomóc w usamodzielnieniu się, pozwalają na codzienne funkcjonowanie i niezależność. Pomagają też w budowaniu poczucia własnej wartości.

Dziś do użytku oddano 9  mieszkań aktywizujących. Całkowity koszt to czterysta tysięcy złotych. Pieniądze pochodzą z budżetu miasta. W sumie w domu pomocy społecznej przy ulicy Jagiellońskiej jest juz 38 takich lokali. Do oddania w tym i przyszłym roku planowanych jest jeszcze kilka mieszkań.

W Kielcach tzw. mieszkań chronionych jest prawie 100. Mieszka w nich 120 osób m.in. pan Franciszek, mieszkanie otrzymał trzy lata temu. Jednak DPS to nie tylko bezpieczna przystać. Lokatorzy mogą korzystać z części wspólnych takich jak sala ćwiczeń a także zajęć rehabilitacyjnych i terapeutycznych.