Muzeum Regionalne w Wiślicy zostało oficjalnie włączone w struktury Muzeum Narodowego w Kielcach. Dokumenty w tej sprawie zostały podpisane dziś, podczas wizyty w Kielcach Piotra Glińskiego, wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Minister zadeklarował również wsparcie finansowe na rozbudowę muzeum w Wiślicy oraz na ochronę tamtejszych zabytków.

Wiślica - miejsce, w którym każdy zakątek jest historią, a zabytki takie jak XIV wieczna Bazylika, Dom Długosza czy Misa Chrzcielna z IX wieku są unikatowe na skalę europejską...

Do tej pory to gmina utrzymywała muzeum w Wiślicy. Rocznie przekazywała na jego działalność 50 tysięcy złotych. To zdecydowanie za mało na konserwacje i remonty. Ale od dziś Muzeum Regionalne w Wiślicy oficjalnie weszło w struktury Muzeum Narodowego w Kielcach. W związku z tym pięniędze na utrzymanie wiślickiego muzeum będą pochodzić z trzech różnych źródeł - od zarządu województwa, ministerstwa kultury oraz gminy. W sumie może to oznaczać środki dla placówki wyższe nawet o dziesięć razy

Na podpisanie stosownych dokumentów związanych z przejęciem wiślickiego muzeum do Kielc przyjechał minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. - Dzięki temu, że muzeum w Wiślicy stanie się częścią Muzeum Narodowego w Kielcach - a to muzeum jest współprowadzone przez ministerstwo - będzie łatwiej finansować poprawę stanu zabytków - stwierdził wicepremier Gliński.

Ten krok był potrzebny mówią władze regionu, by uratować zabytki, na których utrzymanie samorząd nie miał funduszy. Teraz wszystko się zmieni. - Najważniejsze jest teraz przygotowanie dobrych wniosków dla funduszy unijnych. Wierzę głęboko, że ma szanse uzyskać na ten cel właściwe finansowanie - komentuje Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego.

- Tam konieczna jest duża inwestycja, związana zarówno z zabezpieczeniem muzeum ale także z budową nowych obiektów, które pozwoliły by na atrakcyjne udostępnianie zbiorów - uważa Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego.

Zobacz relację Urszuli Degedjy