Setki koncertów, wystaw spektakli i spotkań z ciekawymi ludźmi -2016 przejdzie do historii jako rok pełen wyjątkowych wydarzeń kulturalnych w regionie. Są wśród nich takie, które na zawsze zapadły w pamięć mieszkańcom świętokrzyskiego.

Czternastowieczna kolegiata w Wiślicy i jej skarby, ważne dla historii Polski - przez cały rok dostarczały emocji. Ważyły się ich losy ...bo muzeum regionalne prowadzone przez gminę nie miało środków na ich utrzymanie

9 grudnia nadeszła długo wyczekiwana chwila. Muzeum w Wiślicy stało się częścią Muzeum Narodowego. Umowę podpisał wicepremier minister kultury profesor Piotr Gliński. - Ministerstwo będzie miało większą możliwość inwestowania, w oprawę stanu zabytków – mówił prof. dr hab. Piotr Gliński - minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Szczęśliwego finału doczekał się Teatr Lalki i Aktora - Kubuś. Po koniec września umowa między Miastem Kielce a Zarządem Województwa została przypieczętowana. Unijne pieniądze pozwolą przebudować budynki na wzgórzu zamkowym. Przewidywany czas prac - 3 lata.   

Dużo działo się także na Wzgórzu Zamkowym -projektanci z Instytut Designu zachwycili tematem swojej wystawy na Biennale Architektury w Wenecji -stamtąd ekspozycja Fair Building przyleciałA do Kielc.

Dla kultury w regionie 2016 był też rokiem pożegnań. Współtwórca Międzynarodowego Festiwalu Form Dokumentalnych Nurt -Andrzej Kozieja zmarł nieoczekiwanie w maju. Kielce pożegnały również Edwarda Kusztala, artysta zmarł 1 września. Kilka mięsiecy wcześniej -podczas Dzikiej Róży aktor otrzymał medal zasłużony dla kultury Gloria Artis -wyróżnienie odbierał na swojej ukochanej scenie teatru im Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Wiele wzruszeń dostarczył czerwcowy koncert na kieleckiej Kadzielni. 110 wykonawców, orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej do tego 4 połączone wrocławskie chóry – soliści, narrator. Czyli  - oratorium - Piotra Rubika i Zbigniewa Książka. - Będziemy zwalczać to okrucieństwo muzyką słowem i tą dobrą energia – mówi Piotr Rubik kompozytor i dodaje - to jest miłości, dobra energia i przede wszystkim muzyką będziemy zwalczać i to jest nasza broń.

W mijającym roku w świętokrzyskiem odbyło się blisko tysiąc koncertów, kilkadziesiąt  spektakli i wystaw.