Filie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w powiatach, nowoczesny sprzęt dla szpitali czy bezpłatne leki dla seniorów. 2016 rok obfitował w zmiany i nowe rozwiązani w świętokrzyskich placówkach służby zdrowia.

Więcej badań molekularnych i możliwość zastosowania u większej liczby pacjentów terapii celowanych,  czyli działanie lekiem bezpośrednio w nowotwór. - Możemy precyzyjnie określić maksymalne miejsce niedotlenienia guza, co wiąże się z dostosowaniem odpowiedniej dawki do napromieniania guza – mówi prof. Stanisław Góźdź dyr. Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Kolejna dobra wiadomość ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii to tworzenie filii terenowych. W szpitalach powiatowych działa ich siedem. Między innymi w Opatowie, Busku-Zdroju oraz Starachowicach. - Pacjent nie będzie musiał jeździć tylko po to, żeby ustalić termin, czy pierwszą wizytę. Będzie mógł te wszystkie sprawy załatwić u siebie na miejscu – podkreśla prof. Stanisław Góźdź dyr. Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Często informowaliśmy także o tym co działo się w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. W Klinice Neurochirurgii o dwadzieścia procent wzrosła liczba operacji kręgosłupa. Dzięki zastosowaniu nowych metod neurochirurdzy leczą zmiany zwyrodnieniowe jak i rozległe nowotwory.

Kardiochirurdzy operują coraz starszych, nawet ponad 90-letnich pacjentów. Ginekolodzy odebrali blisko dwa tysiące porodów. A w Klinice Dermatologii od jesieni do leczenia otwartych, trudno gojących się ran stosuje się larwoterapię.

Także w Centrum Pediatrii wzrosła liczba operacji metodami nieinwazyjnymi. - Nasi chirurdzy dziecięcy operują za pomocą nowoczesnej aparatury, za pomocą platformy 3D – mówi Anna Mazur-Kałuża rzecznik prasowy Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Ważna informacja dla całego regionu nadeszła pod koniec roku. Ministerstwo Zdrowia dało zielone światło dla utworzenia Centrum Urazowego. - Będziemy mogli jeszcze lepiej leczyć ofiary ciężkich wypadków komunikacyjnych, pacjentów z wielonarządowymi obrażeniami ciała -  Anna Mazur-Kałuża rzecznik prasowy WSSzZ w Kielcach.

W maju otwarto nowy pawilon Szpitala Kieleckiego. Lecznica jednak nie podpisała kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, dlatego przez większość roku, ani sprzęt, ani budynek nie były wykorzystywane. Dopiero od półtora tygodnia w dni powszednie w godzinach od 16:00 do 20:00 działa tu ambulatorium chirurgiczno-urazowe.

To dobry rok także dla Szpitala MSWiA w Kielcach. Dyrektorem została lekarz Halina Olendzka, była posłanka Prawa i Sprawiedliwości. Do lecznicy trafiła nowa karetka i sprzęt za dwa i pół miliona złotych. Udało się opracować koncepcję architektoniczną polikliniki przy ulicy Wojska Polskiego. - Pracują architekci nad projektem budowlanym, który będzie mamy nadzieję do końca lutego gotowy – mówi Halina Olendzka dyr. Szpitala MSWiA w Kielcach.

Rok 2016 to jednak także sporo problemów. Te finansowe miał szpital powiatowy w Busku-Zdroju. Lecznica wzięła kredyt na dziesięć milionów złotych, by spłacić blisko 40. wierzycieli.

Ogromne kontrowersje wywołała sytuacja Szpitala w Opatowie, gdzie po kontroli NFZ zamknięto oddział anestezjologii i intensywnej terapii. - Mogło tam dojść do zagrożenia życia i zdrowia pacjentów, o czym zawiadomiliśmy prokuraturę – mówi Beata Szczepanek rzecznik prasowy świętokrzyskiego NFZ i dodaje – w rezultacie na szpital została nałożona kara w wysokości ok. 100 tys. zł.

Cała Polska usłyszała o szpitalu w Starachowicach, gdzie po bulwersującej sytuacji  pozostawionej samotnie rodzącej kobiecie, doszło do grupowego zwolnienia personelu z oddziału ginekologiczno-położniczego.

Jak będzie wyglądał przyszły rok? Na razie wiadomo, że wszystkie świętokrzyskie szpitale podpisały już kontrakty. Według zapowiedzi NFZ do końca grudnia podpiszą je też wszystkie przychodnie.