To był rok zapowiadający duże zmiany. Reforma oświaty, a razem z nią wygaszanie gimnazjów. Protesty nauczycieli i obawy rodziców. Z drugiej strony sukcesy uczelni i laureatów. 2016 rok był korzystny dla edukacji podsumowują przedstawiciele oświaty. 

Choć nie był przełomowy, to 2016 rok przyniósł zapowiedzi potężnych zmian w edukacji. Zmian przeciwko którym protestowała cześć środowiska oświatowego. Sejm zdecydował, że gimnazja zastąpią 8-letnie szkoły podstawowe, a nauka w liceach i technikach wydłuży się o rok.

Żeby przekonywać do zmian, w teren wyruszyli wojewoda świętokrzyski oraz przedstawiciele kuratorium. Prowadzili rozmowy w samorządach o tym jak dostosować szkoły do planowanych zmian. - Nie ma obaw, w naszym województwie na wiedzę, którą mam do tej pory, nie będzie większych problemów żeby się do nowych wymogów dostosować – uspokaja  Kazimierz Mądzik świętokrzyski Kurator Oświaty

Rok 2016 na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach upłynął pod znakiem sukcesów. Nowe kierunki - czyli kryminologia stosowana i psychologia przyciągnęły tłumy. To była rekordowa rekrutacja. Na jedno miejsce 4 chętnych. Oprócz tego uczelnia przejęła Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Sandomierzu, która od stycznia stanie się jej wydziałem zamiejscowym.

Po raz pierwszy na UJK naukę rozpoczęło aż tylu chętnych z zagranicy. To 350 studentów z kilkunastu krajów. - To był bardzo dobry rok dla uniwersytetu, wzmocniliśmy swoją pozycję nie tylko w regionie, ale także na mapie ośrodków akademickich w Polsce – twierdzi dr hab. Barbara Zbroińska prorektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Zmiany także na Politechnice Świętokrzyskiej. Po dwóch kadencjach z funkcją rektora pożegnał się profesor Stanisław Adamczak. Jego miejsce zajął profesor Wiesław Trąmpczyński, który zapowiedział duże zmiany. - Chciałbym włączyć bardziej uczelnię w działalność na rzecz przemysłu i to widzę jako taki priorytet – zapowiada  prof. dr hab. inż. Wiesław Trąmpczyński rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

To był dobry rok dla świętokrzyskich uczniów. W tym roku 11 osób zostało laureatami ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych. Wielki sukces odniósł Maciej Dziuba z Końskich. Wygrał Środkowoeuropejską Olimpiadę Matematyczną. Osiągnięcia mają na koncie nie tylko uczniowie. Mariusz Zyngier - nauczyciel z Połańca, jako jedyny w Polsce i jeden z 50 na świecie został nominowany do nagrody Global Teacher Prize.