To był rok inwestycji. I szansa na rozwój dla największych przedsiębiorstw w regionie. Mesko zakończyło go rekordowym kontraktem na dostawy rakiet, elektrownia w Połańcu znów trafiła w polskie ręce. Rozwojowi sprzyja także budowa nowej infrastruktury drogowej i kolejowej.  

Droga ekspresowa S7 - najważniejsza i najbardziej oczekiwana inwestycja drogowa w regionie. Przez ostatnie 12 miesięcy kierowcy musieli zmagać się z utrudnieniami związanymi z budową, ale jak zapewniają drogowcy na efekty warto poczekać. - Kierowcy w roku 2017 będą mieli do dyspozycji kolejne 25 km drogi ekspresowej na terenie województw świętokrzyskiego – zapewnia Małgorzata Pawelec-Buras z GDDKiA oddział w Kielcach. Bo choć na budowach nie obyło się bez problemów i pojawiały się informacje o opóźnieniach to drogowcy deklarują, że nie powinny one znacząco wpłynąć na termin oddania drogi do użytku.

Prace trwały też na drogach wojewódzkich, a koniec roku przyniósł ogromny zastrzyk gotówki. 500 milionów złotych na remont dróg w regionie. Te gminne i lokalne także mogły liczyć  na rządowe wsparcie.

Rząd obiecał również pieniądze na świętokrzyską kolej. Konkretniej na remont trasy numer 8 w kierunku Krakowa. Modernizację przeszła za to kolejowa "61", którą jedziemy w kierunku Częstochowy. A po torach w regionie jeździ nowoczesny pociąg DART - najnowszy nabytek samorządu województwa.

W Kielcach rok upłynął drogowcom pod znakiem opóźnień. Dwa najważniejsze remonty - ulicy Szkolnej i skrzyżowania Jagiellońskiej z Piekoszowską zaliczyły spory poślizg, choć jak mówią Ci, którzy z miejskich dróg korzystają najczęściej, nie było aż tak źle. Przynajmniej „drogowo”, bo dla kieleckiego MPK - jednego z największych przewoźników w regionie był to trudny rok. - Nie było w tej chwili wzrostu cen, była deflacja co się przełożyło na obniżenie stawek za wozokilometr – informuje Elżbieta Śreniawska prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach.

Przechodzimy do gospodarki, gdzie raczej trudno znaleźć powody do narzekań. Duże pieniądze trafiły do  Zakładów Zbrojeniowych Mesko, które podpisały w grudniu rekordowy kontrakt na dostawę rakiet dla wojsk obrony terytorialnej.

Dobre informacje także dla branży energetycznej, bo właścicielem elektrowni Połaniec, największej w regionie i jednej z największych w kraju, została polska grupa Enea.

Zmiany odczuł też mieszkańcy regionu. Bezrobocie w regionie osiągnęło najniższy poziom od kilkunastu lat. To nie koniec dobrych wiadomości dla pracowników. Od 1 stycznia wzrośnie płaca minimalna.