Gimnazjum im. gen. Kazimierza Tańskiego w Chmielniku, to nie jest zwykła szkoła, podobnie jak prowadzone w niej lekcje. To laboratorium eksperymentalne. I pewnie dlatego, nawet w ferie, uczniowie z przyjemnością poznają tajniki nauki. W gimnazjum dzieci do dyspozycji mają sprzęt najnowszej technologii. Program nowoczesnego nauczania opracowali nauczyciele tej szkoły. 

Mimo, że trwają ferie to młodzież z Chmielnika, wolny czas chętnie spędza na szkolnych zajęciach, a właściwie laboratoriach eksperymentalnych. W sumie 11 pracowni i co sobotę, ponad 80 % frekwencja uczniów. Wychowankowie Gimnazjum imienia generała Tadeusza Tańskiego korzystają z najnowszych technologii. Specjalny program "Nasze umiejętności, nasza przyszłość" to autorski pomysł nauczycieli.  

- Chcieliśmy stworzyć dla nich jak największą szansę rozwoju jeszcze na etapie szkoły gimnazjalnej, wiemy, że ten czas musi być wykorzystany efektywnie żeby później w szkołach średnich uczniowie mieli lepszy start w życie i rynek pracy – mówi Justyna Zamojska dyr. Gimnazjum im. gen. Kazimierza Tańskiego w Chmielniku. Oprócz zajęć praktycznych są też zajęcia z psychologiem, z doradztwa zawodowego i wyrównawcze. - Myślę, że to też zbuduje ich pewność siebie, i liczę na to, że wykreuje indywidualne zdolności – wyznaje Piotr Wójcik burmistrz Chmielnika.

Z nauki po przez eksperymenty i zabawę korzystają  także dzieci z innych gminnych szkół. Do gimnazjum dowożone są specjalnymi autokarami. Program dofinansowany z unijnych pieniędzy kosztował ponad pół miliona złotych.