Te oszczędności trudno wyliczyć w złotówkach. Wszystko zależy od słońca, wiatru i wody. Energia pozyskiwana z odnawialnych źródeł coraz modniejsza. Tym bardziej, że nawet 60 procent kosztów pokrywa unia. W Starachowicach ze względu na duże zainteresowanie wydłużono czas składania deklaracji.

W Starachowicach nadchodzi era zielonej energii. Ze względu na zainteresowanie termin składania deklaracji dotyczących montażu odnawialnych źródeł energii został wydłużony do 10 marca. Wypełnienie ankiety zajmie kilka minut. Audyt w gospodarstwie - do pół godziny.

W Łopusznie ankietę już wypełniło 350. mieszkańców. Od dziś deklarację mogą też składać w Nowej Słupi, od jutra w Małogoszczy. Zainteresowanie jest coraz większe, bo i świadomość wzrasta. - Ludzie oprócz tego, że chcą być Eko, to nabrali nie tylko świadomości ekologicznej, ale i świadomości ekonomicznej – twierdzi Łukasz Dziedzic prezes Ekoenergia Polska.

Co widać na dachach domów. Dariusz Bogacz od 5 lat nie musi już ogrzewać wody. Robią to promienie słoneczne... Już myśli o kolejnych możliwościach. - Są to oszczędności, produkuje się samemu własną energię, która jest wykorzystywana do zasilania całej instalacji solarnejmówi Dariusz Bogacz mieszkaniec Starachowic. Inwestycje zaczynają się opłacać i zwracać. Tym bardziej, jeśli są dofinansowane. Wtedy poniesione koszty zwracają się już po 4 latach.

W świętokrzyskiem do wykorzystania jest prawie 40 milionów złotych. Maksymalna kwota dopłaty dla samorządu to 3 miliony złotych. Jeśli zajdzie potrzeba Zarząd Województwa znajdzie dodatkowe fundusze. - Są możliwości żeby przesuną z innych działań z RPO właśnie na te, rzeczywiście widać bardzo duże zainteresowanie – twierdzi Adam Jarubas, marszałek województwa.

Konkurs na dofinansowanie montażu odnawialnych źródeł energii zostanie ogłoszony na początku kwietnia. Gminy będą mieć pół roku na składanie projektów.