Kiedyś stanowiła ważny szlak handlowy, teraz rząd chce wykorzystać jej potencjał i przywrócić na niej żeglugę. W Sandomierzu zainaugurowano 2017 rokiem Wisły. Prawo i Sprawiedliwość chce by królowa polskich rzek, była szansą na rozwój gospodarczy regionu i atrakcją dla turystów.

- Chcieliśmy w tym momencie, jako Sejm, jako parlament, zwrócić szczególną uwagę na rolę Wisły w naszych dziejach. Jak również w dziejach królewskiego miasta Sandomierz. Właśnie położenie Sandomierza na bardzo ważnych szlakach handlowych ogólnopolskich jak i europejskich, przy właśnie położeniu Wiślanym dało początek, rozkwit i sławę dla naszego miasta – mówi Marek Kwitek, poseł  Prawa i Sprawiedliwości.

Wisła odgrywała w przeszłości ważną rolę w gospodarce.
Na handlu wiślanym bogacili się mieszkańcy Sandomierza. Czego dowodem są zabytki miasta. W najbliższych latach rząd zamierza zainwestować około 30 miliardów złotych w przywrócenie żeglugi na Wiśle oraz zabezpieczeniu wałów przed powodziami. W Niepołomicach ma być wybudowany stopień na wodzie. Umożliwi on żeglugę w kierunku Krakowa i Warszawy.