Startuje kolejna edycja budżetu obywatelskiego. Z tej puli do wydania będzie 5 milionów złotych. To mieszkańcy zdecydują, które inwestycje chcą realizować.

Realizacja zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego z ubiegłego roku trwa. Budowa dwóch boisk wielofunkcyjnych zakończy jesienią, wcześniej zostanie ustawiony nowy krzyż na kieleckiej Bruszni, upamiętniający powstańców styczniowych z 1863 roku.

Od dziś do 3 kwietnia urzędnicy czekają na kolejne obywatelskie inicjatywy i propozycje inwestycji. I przypominają o zmianach. Głowna to taka , że zgłaszane inwestycje muszą powstać na terenach należących wyłącznie do miasta. Kolejna dotyczy wyboru - każdy mieszkaniec Kielc będzie mógł zagłosować maksymalnie na 1 duży projekt i 3 małe. W tym roku wyjątkowo głosowanie odbędzie się po wakacjach.

Budżety obywatelskie - choć w mniejszej niż w Kielcach skali - są realizowane we wszystkich miastach prezydenckich regionu. Najwcześniej procedura zaczęła sie w Ostrowcu Świętokrzyskim. Tam głosowanie zaplanowano na maj. W Starachowicach wnioski można będzie składać od 1 czewca. W Skarżysku Kamiennej - w drugiej połowie roku.

Zobacz materiał Agnieszki Białas-Sitarskiej.