Kolejna odsłona akcji "Spotkań ze źródłem archiwalnym". Tym razem poświęcona Brygadzie Świętokrzyskiej - największej formacji zbrojnej Narodowych Sił Zbrojnych. W archiwum Państwowym można oglądać wystawę poświęcona tej formacji. 

Listy członków, plany budowy pomników i cenne dokumenty. Wszystko co zostało po mężu -żołnierzu Brygady Świętokrzyskiej Maria Lisowska przekazała do Archiwum Państwowego w Kielcach. Oprócz dokumentów -przekazała też wiedzę o poruczniku Stanisławie Lisowskim. - Dostał podwójną karę śmierci, mając dwadzieścia lat wtedy, gdzie odsiedział te 10 lat potem po wyroku ani pracy nie mógł dostać ani nic – wspomina Maria Lisowska, wdowa po por. Stanisławie Lisowskim.

Bo pamięć o członkach Brygady Świętokrzyskiej -tak jak i o wielu żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych -przez komunistów po wojnie miała zostać wymazana. "Spotkanie ze źródłem archiwalnym" pozwala przybliżyć historię i ożywić pamięć. Narodowe Siły Zbrojne były drugą co do wielkości formacja wojskową walczącą o suwerenną Polskę. W 1943 roku Narodowe Siły Zbrojne liczyły 73 tysiące zaprzysiężonych żołnierzy. - One miały poparcie głównie tych bogatszych środowisk -ziemiaństwa, mieszczaństwa czy też tej inteligencji katolickiej – mówi dr hab., prof. UJK Jerzy Gapys, historyk.

W sierpniu 1944 roku w szeregach NSZ utworzona została formacja Brygady Świętokrzyskiej.
Do stycznia 1945 roku podejmowali walkę z Niemcami - ale i z okupantem sowieckim, po tym czasie wyruszyli na zachód -przedzierając sie przez front, by połączyć sie z wojskami amerykańskimi i Polską Armią. - Przeprowadziła kilka spektakularnych akcji, w tym uwolnili obóz koncentracyjny dla kobiet w którym były przeznaczone do zagłady więźniarki żydowskie – mówi dr Rafał Sierchuła, IPN Poznań.

W Brygadzie Świętokrzyskiej służyło ponad 800 żołnierzy
. była to jedyna formacja partyzancka która dotarła na zachód.