Po świątecznym wypoczynku dziś wielu z nas trudno było wrócić do pracy. Ale, jak się okazuje wielu osobom już udało się zaplanować długi weekend. Bo wystarczą trzy dni urlopu i można mieć miniwakacje. Świętokrzyskie to dobry kierunek na majówkę.

Do gospodarstwa Elżbiety Osman na majówkę przyjadą goście z Pomorza. Miejsca rezerwowali już w październiku ubiegłego roku. I nie chodzi tylko o piękne krajobrazy. - Naszych potraw regionalnych chcą próbować, czyli gęsiny, pasty z wątróbek, pierogów, gołąbków z kaszą pęczak – mówi Elżbieta Osman, gospodarstwo agroturystyczne.

Przyciąga też możliwość bliskiego kontaktu z naturą. Można tu karmić owieczki kameruńskie, kozy oraz gęsi. Także powędkować. Kto zostawił rezerwację miejsc na ostatnią chwilę, ma problem. W jednym z kieleckich hoteli na majówkę 70% pokoi jest już zajęta. Bo Kielce to doskonała baza wypadowa do licznych świętokrzyskich atrakcji. - Goście z różnych stron kraju chcą przyjeżdżać - i to zazwyczaj na 3-4 doby. Głównie też rodziny z dziećmi – informuje Marcin Dybała, dyrektor hotelu w Kielcach.

W tym roku kalendarz układa się wyjątkowo pomyślnie. Wystarczy wziąć urlop drugiego maja, by mieć pięć dni wolnego. A gdy weźmiemy wolne jeszcze czwartego i piątego maja - mamy dziewięć dni błogiego lenistwa.

Ale klientów szukających oferty w ostatniej chwili nie brakuje. Dlatego pracownicy biur turystycznych stoją przed nie lada wyzwaniem. - Mamy nie lada problem, żeby klientów wysłać na majówkę akurat w tym terminie. Brakuje miejsc niemal na każdym kierunku, jaki w tej chwili obsługujemy – informuje Izabela Kołłb-Sielecka, biuro podróży.

Bo wielu majowy weekend zagranicą zaplanowało już w listopadzie. Wtedy te same wycieczki kosztowały nawet o czterdzieści procent taniej. Teraz najpopularniejszy kierunek to Egipt. - Ma świetny stosunek jakości do ceny - płacimy niewielkie pieniądze za fajny 5-gwiazdkowy standard. Drugie miejsce zajmuje Turcja – twierdzi Izabela Kołłb-Sielecka.
   
Wielu turystów, jak co roku chce odwiedzić Sandomierz, Bałtów oraz Zamek w Chęcinach. Szczęśliwcy, którzy zarezerwowali miejsca noclegowe już mogą zacząć odliczanie do majówki.