Jest jedną z najbardziej wyczekiwanych imprez kulturalnych w ponad stu miastach Europy. Jutro rusza - Europejska Noc Muzeów. W regionie planowanych jest kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych.

W stolicy regionu głównym wydarzeniem Nocy Muzeów będzie zabawa pod nazwą Muzeaika. To gra terenowa, na którą zapraszają kieleckie muzea, Ośrodek Myśli Patriotycznej, BWA, oraz IPN. Wystarczy pobrać kartę od jednego z organizatorów i zwiedzając ekspozycje odpowiadać na zamieszczone pytania. Kartę trzeba oddać do godziny 23:00 do jednego z organizatorów, a wyniki gry poznamy w niedzielę. Start o godzinie 19.00.

Po raz pierwszy swoje podwoje otwiera też Sąd Okręgowy w Kielcach. Od godz. 18:00 do 22:00 będzie można obejrzeć między innymi wystawę strojów sędziów i prawników, a także wziąć udział w symulowanych rozprawach karnych i cywilnych.

Z kolei Galeria Winda zaprasza na wernisaż wystawy eksponatów pochodzących z Muzeum Teatralnego w Warszawie. Wystawa inauguruje wiosenną odsłonę konkursu Off Fashion.

Noc Muzeów to także miedzy innymi zwiedzanie Sandomierza z przewodnikiem PTTK, które rozpocznie się o godz. 20:00 pod wieżą Ratusza. Nocne eskapady możliwe też w Muzeum Okręgowym, gdzie będzie można zobaczyć wystawę Polski Plakat Polityczny i posłuchać koncertu Magdy Umer.

Na nieco wcześniejszą noc muzeów zaprasza od godziny 14:00 muzeum archeologiczne w Wiślicy. Będzie można zwiedzić podziemia bazyliki i wnętrze kolegiaty

Sobotni wieczór w Muzeum im. Orła Białego zapowiada się również ciekawie. Od godz. 18:00 będzie można między innymi zobaczyć pokaz artylerii i grup rekonstrukcyjnych, a także pokaz czerpania papieru i wystawę o jego historii.