System "Babcia w wannie" - to kolejny wynalazek stworzony przez uczniów z Technikum Elektronicznego w Połańcu. Młodzi wynalazcy, opracowali system, umożliwiający szczególnie osobom starszym, bezpieczną kąpiel. Ich wynalazek, już zbiera laury.

Działanie systemu, zapewnia, że w momencie, kiedy na podłodze, obok wanny pojawi się woda to od razu zostaje odcinany jej dopływ wody. - Pierwszym impulsem było to, że na przykład moja babcia miała problemy z tym, że sama do końca nie mogła się wykąpać – mówi Maciej Kowalski, uczeń Zespołu Szkół w Połańcu. Dlatego postanowił zadbać o jej bezpieczeństwo. Razem z kolegą stworzyli patent na "spokojną kąpiel". - Mamy czujnik ruchu, który działa w odwróconym kierunku, czyli normalnie czujnik ruchu reaguje na ruch, a nasz czujnik reaguje na brak ruchu – informuje Mariusz Zyngier, nauczyciel Zespołu Szkół w Połańcu. I kiedy nie wykryje ruchu przez 30 sekund odcina dopływ wody. To na wypadek gdyby podczas kąpieli osoba straciła przytomność. - Jest sygnał dźwiękowy, jest sygnał wizualny, więc jest głośno, jasno i osoby, które są na zewnątrz pomieszczenia widzą, że muszą interweniować - dodaje Mariusz Zyngier.
 
Ale zanim zdążą to zrobić, dzięki systemowi z wanny spłynie już cała woda, a kran sam się zablokuje. Choć wynalazek powstał niedawno, już zbiera nagrody. III miejsce i tytuł laureata ogólnopolskiej Olimpiady Innowacji Technicznych i kolejny brązowy medal w konkursie „Młody Innowator”.

Wynalazcy już wiedzą, gdzie pomysł mógłby znaleźć zastosowanie. - Mamy domy starców, tam na przykład taki system mógłby być udoskonalony i wykorzystany, lub w hotelach – mówi Maciej Kowalski, uczeń Zespołu Szkół w Połańcu.

Zespół Szkół w Połańcu to kuźnia talentów. Uczniowie mają na koncie kilka wynalazków, wśród nich innowacyjną laskę dla niewidomych, czy kalkulator wartości sklepowych.

Twórcy "Babci w wannie" chcą swój wynalazek udostępnić każdemu, kto będzie chciał go zainstalować w swoim domu.