Spotkania informacyjne i cytomammobus w każdej gminie. Świętokrzyskie Centrum Onkologia wyrusza w teren ze wzmocnioną siłą. Pierwszy przystanek dziś - w Busku Zdroju. Akcja ma zachęcić panie do wykonywania badań profilaktycznych. Bo nadal aż 75 procent pacjentów trafia do lekarza zbyt późno.

Bożena Kwiecień z bezpłatnego badania mammograficznego i cytologicznego skorzysta, bo to okazja, by zrobić coś dla siebie - przyznaje. - Są rzeczy, na które nie mamy wpływu, ale są też takie, że możemy też w pewien sposób zapobiec – mówi Bożena Kwiecień.

Na badania profilaktyczne zgłasza się tylko trzydzieści procent kobiet. Rocznie raka szyjki macicy wykrywa się u ponad osiemdziesięciu mieszkanek świętokrzyskiego, blisko połowa z nich... umiera. Na raka piersi zapada pół tysiąca pań, walkę z chorobą przegrywa ponad dwieście.

Na zmianę tych fatalnych statystyk ma wpłynąć projekt realizowany przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Zaproszenia mają być bardziej indywidualne. Będą do nich przekonywać samorządowcy a także księża. Wszystko po to, by zwiększyć świadomość kobiet. - Około. 1,5 tysiąca onkologów na pewno walki z rakiem nie wygra, a pieniądze wydane na profilaktykę są najlepiej wydanymi pieniędzmi – mówi prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Lekarze przez trzy lata chcą przebadać ponad dwanaście tysięcy pacjentek w ponad osiemdziesięciu gminach. Dziś projekt rozpoczął się w powiatach: buskim, pińczowskim i kazimierskim. Cel - wykrycie raka we wczesnym stadium. I ułatwienie w dotarciu do specjalistów. - Oferujemy bezpłatny transport na badania, opiekę nad osoba niepełnosprawną, oferujemy spotkania edukacyjne dla kobiet i dla mężczyzn – informuje dr Małgorzata Biskup, Koordynator Projektu Profilaktycznego.

Pierwsze spotkanie dla mieszkańców gminy Busko-Zdrój już w najbliższy czwartek, drugie 26 czerwca.