Wiemy już jak będzie wyglądał Teatr im. Stefana Żeromskiego po przebudowie. W zwycięskim projekcie znalazły się ciekawe rozwiązania techniczne i otwarcie na nową teatralną przestrzeń. Zwycięski projekt przygotowała warszawska pracownia architektoniczna WXCA.

Wysokie pudło sceniczne, scena w podziemiach i nietypowe rozwiązania technologiczne... 12 projektów z Polski i Europy - wybór trudny. Dziś sąd konkursowy ogłosił wyniki - przyznano dwa wyróżnienia, i trzy miejsca na podium.

Zwyciężyła koncepcja pracowni WXA z Warszawy, architekci stworzyli m.in. projekt Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach. W propozycji przebudowy Teatru Żeromskiego znalazło się obniżenie poziomu dużej sceny, stworzenie zapadni i obszernych kieszeni na dekoracje. Małą scenę projektanci umieścili w rogu budynku -otwarli ją na dziedziniec -tworząc tym samym dodatkową -scenę plenerową.

Zwycięzcy otrzymają 50 tysięcy złotych nagrody oraz prawo do realizacji projektu. Ale zanim to nastąpi ...negocjacje - bo choć projekt był najlepszy - to jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. - Mamy wybraną pracę konkursową - siadamy do rozmów, z pracownią - dajemy swoje zalecenia, co by można jeszcze zmienić w tym projekcie - bo żaden nie był idealny – mówi Michał Kotański, dyrektor Teatru im. Stefana Żeromskiego.

Budynek ma być wygodny dla aktorów i obsługi technicznej, będzie też dostępny dla niepełnosprawnych. Sędziowie nie byli jednogłośni, ale w uzasadnieniu podkreślali, że to jedyna koncepcja, która - zachowała historyczny wygład teatru i otworzyła przed widzami przestrzeń. - Szczególnie nam się podobały te strefy wejściowe - polaczenie strefy wejściowej z obecną sceną i z nową małą sceną – informuje Wojciech Gwizdak, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Kielce.

Jednocześnie trwają rozmowy o miejscu gdzie teatr będzie miał tymczasową siedzibę. Dla teatru potrzebne będą większe pieniądze. - Jeśli bym zdradził dziś pieniądze, które rezerwujemy one by wskazywały na parametry oferty, którą bierzemy najbardziej pod uwagę, także poczekajmy – mówi Adam Jarubas, marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

Szacunkowy koszt remontu to 50 milionów złotych. Pieniądze na ten cel mogą pochodzić z Ministerstwa Kultury - na przykład z funduszy norweskich albo ze środków unijnych. Pełny projekt i komplet pozwoleń powinien być gotowy na początku 2018 roku.