Prawie 20 milionów złotych dostaną świętokrzyskie placówki medyczne, które nie weszły do tak zwanej "sieci szpitali". Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił dziś dla nich pierwsze konkursy. 3 miliony całej kwoty przeznaczona ma być na okulistykę.

Na konkursy dla szpitali i oddziałów spoza sieci, dyrektorzy czekali od kilku tygodni. Dziś Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił postępowania dla części z nich. - Szpitale w trybie jednodniowym, czyli są to konkursy skierowane dla przede wszystkim okulistyki. Mówimy tutaj o zaćmach, może to też będzie chirurgia onkologiczna, ortopedia, dermatologia - informuje Małgorzata Kiebzak, dyrektor NFZ w Kielcach.

"Sieć szpitali" to lista placówek, które od października mają gwarantowane finansowanie. Te które do sieci nie weszły muszą wziąć udział w konkursach. W przeciwnym wypadku, finansowanie leczenia w tych placówkach może być zagrożone. W konkursie na pewno weźmie udział Klinika Okulistyki Medilens. Pieniądze są potrzebne przede wszystkim na operacje zaćmy. Kolejki do tego zabiegu są ogromne. - Najważniejszy jest dla nas odpowiedni poziom finansowania, który pozwoli skrócić kolejki, bo te kolejki są kilkuletnie, one uległy pewnemu skróceniu w ostatnim czasie, niemniej nadal te kolejki istnieją - mówi dr n. med. Janusz Cieślik, dyrektor NZOZ Medilens.

Ogłoszone dzisiaj konkursy nie dotyczą tylko prywatnych lecznic. Są skierowane również do publicznych szpitali - na przykład Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Bo chociaż placówka jest w sieci, to bez oddziału gastroenterologii. - Gdyby nie było takiego oddziału, to pacjent musiałby być przyjęty na kilka dni na inne oddziały, które mogą znieczulić, w związku z tym jest to dyskomfort dla pacjenta no i też zwiększone koszty - mówi lek. med. Jacek Paluch, Diagnostyka i Terapia Gastroenterologiczna ŚCO. Dlatego ŚCO wystartuje w konkursie by zdobyć pieniądze na funkcjonowanie tego oddziału. Jednak ogłoszone dzisiaj postępowania to dopiero początek. - Pozostałe zapowiadane postępowania konkursowe: kardiologia, chirurgia naczyniowa będą ogłoszone po 15 sierpnia - mówi Małgorzata Kiebzak, dyrektor NFZ w Kielcach.

W sumie NFZ na konkursy dla placówek spoza sieci przeznaczy około 20 milionów złotych. Postępowania ogłoszone dzisiaj to niespełna połowa tej kwoty. Szpitale mają 14 dni na złożenie ofert.