Zamiast mandatów za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa, kierowcy musieli wziąć udział w ...zderzeniu. Na szczęście, tylko na symulatorze. W ten sposób policjanci i Żandarmi Wojskowi namawiali do zapinania pasów, nie tylko kierowców, ale także pasażerów. To właśnie oni coraz częściej ponoszą największe konsekwencje jazdy bez pasów.

Symulacja zderzenie przy niewielkiej prędkości. A wrażenia i tak są bardzo duże. - No dosyć mocno mnie szarpnęło podczas zderzenia - mówi uczestnik symulacji.

O tym jak zachowuje się ciało pasażera samochodu przy uderzeniu w przeszkodę z prędkością zaledwie 15km/h przekonali się dziś kierowcy, na "lekcji" bezpieczeństwa, którą przeprowadzili dzisiaj policjanci w Miedzianej Górze na krajowej "74". Lekcję, albo karę, bo za niezapięte pasy dzisiaj zamiast mandatu była obowiązkowa symulacja zderzenia. - Zwracamy szczególną uwagę na to czy pasażerowie korzystają z pasów bezpieczeństwa. Czy dzieci są przewożone w sposób prawidłowy, to ma ogromne znaczenie - mówi st. sierż. Joanna Żelezik, Komenda Miejska Policji w Kielcach.

Zapięte pasy minimalizują skutki wypadków, często ratują życie, a najczęściej zdrowie. Symulator zderzeń udostępniła Żandarmeria Wojskowa, bo to urządzenie w najlepszy sposób przekonuje do zapinania pasów. - Osoba korzystająca z tego urządzenia uświadamia jak zapięcie pasów wpływa na organizm człowieka w chwili zderzenia z przeszkodą stałą - informuje st. kpr. Piotr Łebek Żandarmeria Wojskowa w Kielcach.

W akcji brali też udział ratownicy z Polskiego Czerwonego Krzyża, którzy starali się uświadomić kierowcom, że zapinanie pasów nic nie kosztuje. - Mamy dwa cele, pierwszy to taki, że musimy dbać o bezpieczeństwo osób, które na przykład będą korzystać właśnie z kary a drugi cel nasz jest instruowanie kierowców - mówi Piotr Miernecki, ratownik PCK w Kielcach.

Wspólna akcja Policji, Żandarmerii Wojskowej i PCK podyktowana jest faktem, że choć wypadków jest mniej, to częściej cierpią w nich pasażerowie. Brak zapiętych pasów może być bardzo drogi i nie chodzi wcale o mandat, a o tragiczne skutki wypadku.