Młodzi garną się do Wojsk Obrony Terytorialnej, łatwo w tej formacji nie jest, ale chętnych do wstąpienia w jej szeregi jest wielu. Pół tysiąca osób ubiega się o przyjęcie do świętokrzyskiej brygady, która ma powstać dopiero w przyszłym roku. Wojsko szuka teraz miejsca gdzie mogłaby zostać zlokalizowana baza brygady.

Niewykluczone, że baza Wojsk Obrony Terytorialnej, zostanie zlokalizowana w Starachowicach na terenie gdzie kiedyś mieściła się szkoła muzyczna, starachowickie starostwo powiatowe i Wojskowa Komenda Uzupełnień. Czy tak się stanie nie wiadomo, wiadomo jedynie, że to jedna z kilku potencjalnych lokalizacji. Pod uwagę brane są również Kielce, Staszów i Ostrowiec świętokrzyski. - Być może dlatego, że tam było WKU i zostały tam takie pomieszczenia jak tajna kancelaria, sejfy. Wojsko będzie miało do tego klucze - mówi Marek Pawłowski, wicestarosta powiatu starachowickiego.

W planach jest utworzenie w naszym regionie sztabu brygady i 3 batalionów. Chętnych nie brakuje. - Zainteresowanie żołnierzy i chętnych do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej jest 500 osób i sadzę, że to dużo, bo termin mamy na 2018 rok - informuje ppłk Wiesław Loch, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach. Wśród kandydatów między innymi członkowie 13. Świętokrzyskiego Korpusu - Polskich Drużyn Strzeleckich. - Tak zwana partyzantka sprawdziła sie już w wielu krajach na wielu frontach nie tylko w Europie sprawdza się to na całym świecie, jest to bardzo skuteczne wojsko - mówi Hubert Kępa. 13. Świętokrzyski Korpus Polskich Drużyn Strzeleckich. - Przy działaniach obronnych będziemy współpracować z regularnym wojskiem, nasza jednostka ma za zadanie wzbudzać taki lokalny patriotyzm - dodaje Sławomir Majcher, 13. Świętokrzyski Korpus Polskich Drużyn Strzeleckich. Wszyscy mają umiejętności przydatne w wojsku. Bogumił Benisławski z zawodu jest leśnikiem. - Umiemy czytać mapy, znamy drogi wiemy, które drogi nadają sie dla ciężkiego sprzętu, które mogą być zalane okresowo - mówi Bogumił Benisławski, 13. Świętokrzyski Korpus Polskich Drużyn Strzeleckich.
 
Do tej pory powstały trzy Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej - w podlaskim, podkarpackim i lubelskim. Ministerstwo Obrony Narodowej szacuje, że w 2019 roku liczba żołnierzy przekroczy 50 tysięcy.