Dobra wiadomość dla mieszkańców regionu. Już od połowy września będzie można ponownie starać się sie o dofinansowanie do wymiany pieców na ekologiczne. Jak podkreślają urzędnicy, dzięki skorzystaniu z programu będzie można zaoszczędzić, i zadbać o środowisko.

Kielce, kamienica przy ulicy Silnicznej 11 - tutaj lokatorzy zimą nie mają lekko. Wszyscy ogrzewają swoje mieszkania węglem. Budynek nie korzysta z sieci centralnego ogrzewania, bo kilka lat temu miała zostać wyburzona. Tak się jednak nie stało. A sieci jak nie było, tak nie ma. - Byłoby wygodniej, to jest uciążliwe, tak jak ja, co nie mam siły już żeby wnosić węgiel tak samo każdy lokator, komórki by zginęły, szczurów by nie było, bo się zagnieździło to wszystko -mówi Stanisław Anioł.

Lokatorzy już kilka lat temu wyrazili chęć podłączenia do miejskiego ciepła, ale z różnych powodów to się nie udało. Teraz jest kolejna szansa. Kielecki magistrat zachęca mieszkańców do składania wniosków o dofinansowanie wymiany pieców na te bardziej ekologiczne - gazowe, olejowe, pompę ciepła czy na podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Na ten cel można uzyskać 30 procent kosztów realizacji zadania, wystarczy wypełnić prosty wniosek. - Jedziemy na miejsce, by zbadać istniejące palenisko, spisujemy protokół, robimy zdjęcia, potem podpisujemy umowę - informuje Emilia Bielecka, Wydział Zarządzania Energią UM Kielce.

Na zachętę do wymiany ogrzewania na to zdrowsze i bardziej ekologiczne mogą też liczyć mieszkańcy całego regiony. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska ponownie rusza z programem "Zorza". - Jest on dostępny dla wszystkich mieszkańców naszego województwa, którzy chcą wymienić piece opalane paliwem stałym na innego typu piece mniej emisyjne - informuje Mariusz Goraj, zastępca prezesa WFOŚiGW w Kielcach.

Z poprzedniej edycji programu skorzystał Adam Kubała, który wymienił piec z węglowego na ten zasilany peletem. Dostał prawie 4 tysiące złotych dofinansowania. - Mieszkam w miejscowości wiejskiej i tam bardzo dużo pieców, to śmieciuchy i widzę, co się dzieje zimą, nie da się oddychać - mówi Adam Kubała.

Nowoczesne piece to nie tylko komfort użytkowania, ale przede wszystkim wydajność i ekologia - podkreśla Łukasz Dziedzic z firmy zajmującej się montażem ekologicznych źródeł energii. - Charakteryzują się dużo niższym nakładem paliwa, lepiej wykorzystują paliwa i w ten sposób dużo mniej zanieczyszczeń trafia do atmosfery - zapewnia Łukasz Dziedzic, Eko Energia.

Mieszkańcy Kielc z programu wymiany pieców mogą korzystać już teraz - wnioski przyjmowane będą do 31 października. Z kolei Program "Zorza" startuje 15 września.