Dziś mija 24. rocznica Święceń Biskupich i Ingresu do Bazyliki Katedralnej w Kielcach księdza Biskupa Seniora, Kazimierza Ryczana. W wielu kościołach w regionie zostaną odprawione Msze Święte w intencji duchownego.

Urodził się i dorastał w Żurawicy pod Przemyślem. Jest absolwentem i profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 24 lata temu Jan Paweł II powierzył mu tę najważniejszą życiową posługę. - Przyjechałem, duży dom po księdzu Szymeckim zbudowany i tak się rozpoczęło powoli między ludźmi i między kapłanami i tak zeszło - mówił 29.11.2014r. ksiądz Biskup Senior, Kazimierz Ryczan.

Mijały lata, zmieniała się diecezja. Na jego oczach powstawały nowe parafie. Z jego inicjatywy powstały miedzy innymi Kieleckie Hospicjum i Dom Księży Emerytów. - Ks. biskup senior Kazimierz Ryczan zawsze w sposób czynny się w życie tego domu włączał i w tym domu po prostu bywał - mówi ks. Jacek Karliński, Kurator Domu Księży Emerytów w Kielcach.

Swoją posługę kapłańską opierał na tradycyjnych wartościach: Bogu, rodzinie i ojczyźnie. Zawsze starał się być blisko drugiego człowieka. - My, jako księża doświadczaliśmy tego zawsze, tej jego bliskości, zawsze starał się być z nami, bronić kiedy było potrzeba - mówi ks. dr Mirosław Cisowski, Rzecznik Diecezji Kieleckiej.

W swoich kazaniach nie bał się ostro komentować aktualnej sytuacji społeczno-politycznej. - Zawiera się tajemne umowy. Kiedyś nazywano to zdradą stanu. Dziś jest to sposób na uprawianie polityki - mówił w trakcie jednego ze swoich kazań, ks. Biskup Senior Kazimierz Ryczan. Niektóre homilie odbijały się szerokim echem w całym kraju. - Niektórzy mówili, że te kazania były kontrowersyjne. Być może niektóre tak, ale ksiądz Biskup przez te lata swojej posługi w kościele kieleckim zwykle mówił w prosty i odważny sposób - mówi Sławomir Mazur TVP3 Kielce.

Biskup senior Kazimierz Ryczan od trzech lat jest na emeryturze. 29 listopada 2014 roku Ksiądz Biskup wyznał - Chciałbym ten czas mieć na takie przygotowanie, bo taki jest kres człowieka- odejście do Pana Boga.