W Strawczynie oddano do użytku jedyne tak nowoczesne przedszkole w regionie. Do tego samowystarczalne i bezpłatne dla dzieci oraz prawie darmowe w utrzymaniu dla gminy.

Przedszkole jak... z bajki. Nie ma kotłowni, zamiast niej - pompy ciepła, które czerpią ciepło z ziemi. Kolorowe deski to "światłołapy". Dzięki dużym oknom skupiają w budynku ciepło. Na dachu - panele fotowoltaiczne. - Liczymy, że eksploatacja tego budynku będzie bardzo tania ze względu na to, że ciepło wydobywamy z ziemi, a energię ze słońca - mówi Tadeusz Tkaczyk, wójt gminy Strawczyn. O to przedszkole rodzice walczyli od lat. Teraz jest tu miejsce dla 120 maluchów. Plus dodatkowe 16 - w żłobku. I co ważne - przez rok, opieka w przedszkolu będzie darmowa. Przez dwa lata - nie trzeba płacić za żłobek. Najmłodsi dostaną darmowe wyprawki, będą uczyli się angielskiego i wychodzili na basen. - Zatrudniona jest młoda, wysoko wykwalifikowana kadra, której zadaniem jest stworzenie takiej atmosfery, żeby dzieci czuły się jak w domu - informuje Agnieszka Mulik, dyrektor Przedszkola i Żłobka w Strawczynie.

Koszt budynku to ponad 6 milionów złotych. Połowa pochodzi z unijnej kasy. Gmina planuje budowę jeszcze podobnych przedszkoli w Oblęgorku i Promniku.