Nawet 30 tysięcy wiernych, kilkuset księży i kilkudziesięciu biskupów przybędzie, wedle szacunków, na wtorkowy pogrzeb biskupa Kazimierza Ryczana. We wszystkich parafiach na prośbę biskupa ordynariusza Jana Piotrowskiego wywieszony jest kir. Do dnia pogrzebu, codziennie, w południe będą biły dzwony.

Msze święte w intencji zmarłego i modlitewne czuwania. W parafii pod wezwaniem św. Józefa Robotnika nabożeństwa w intencji biskupa Kazimierza Ryczana odbywać się będą aż do jego pogrzebu. - Każdego dnia modlimy się o zbawienie dla księdza biskupa. I przez całą niedzielę po każdej mszy świętej będziemy sie modlić koronką do Bożego Miłosierdzia - mówi ks. prałat Jan Iłczyk, proboszcz parafii św. Józefa Robotnika.

Od niedzieli w kieleckiej katedrze chętni będą mogli się wpisywać do księgi kondolencyjnej. Tam w poniedziałek rozpoczną się uroczystości pogrzebowe. O godzinie 17 mszy świętej będzie przewodniczył ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosi ksiądz biskup ordynariusz Jan Piotrowski. Następnie rozpocznie się czuwanie przy trumnie biskupa seniora. - Wypełnione modlitwą, a także odczytywanymi fragmentami homilii ks. biskupa - wyjaśnia ks. dr kan. Mirosław Cisowski, rzecznik prasowy Diecezji Kieleckiej.

We wtorek kondukt żałobny przejdzie z kościoła Świętej Trójcy do kieleckiej katedry. Mszy pogrzebowej o godzinie 15 będzie przewodniczył arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Następnie ksiądz biskup zostanie pochowany w krypcie katedralnej.

Na uroczystości pogrzebowe ma przyjechać około pięćdziesięciu biskupów, kilkuset księży. I około trzydziestu tysięcy wiernych. Służby apelują, by mieszkańcy Kielc w poniedziałek i wtorek korzystali z komunikacji miejskiej. Bo ruch w centrum będzie utrudniony.

Przez dwa dni nie będą kursować bezpłatne linie komunikacji miejskiej jeżdżące przez centrum miasta. Na Placu Wolności będą mogły parkować tylko osoby posiadające abonament. Całkowicie zamknięte dla ruchu będą ulice Jana Pawła II i Czerwonego Krzyża. A przed bazyliką katedralną zostanie wyznaczone miejsce dla wiernych. - Cały Plac Panny Marii będzie wygrodzony płotkami, będą uniemożliwiały przejście na drugą stronę ulicy. A na placu Jana Pawła II, przy pomniku, będzie wystawiony telebim - informuje Edward Janus z Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta w Kielcach. Nowa organizacja ruchu zacznie obowiązywać w niedzielę wieczorem.

Zobacz relację Karoliny Kopijkowskiej-Harczuk.