Książki i zeszyty odchodzą do lamusa. Nauka w szkolnych ławkach stanie się bardziej nowoczesna. Blisko 70 szkół z regionu, dzięki programowi "Aktywna Tablica" otrzyma interaktywne wyposażenie.

Tablica interaktywna to nowe możliwości dla uczniów, ale i nauczycieli. - Możemy powiększać, pokazywać odpowiedzi, możemy sprawdzać nasze wyniki, czy zrobiliśmy dobrze działania - mówią uczniowie. Dzięki temu mogą uczyć się matematyki... kreatywnie. - Zaczynamy już na początku lekcji, od sprawdzenia pracy domowej, uczeń może bardzo szybko sprawdzić pracę domową - mówi Edyta Wrona, SP nr 25 w Kielcach. Wystarczy jeden rzut oka i każdy wynik staje się jasny. A dzięki takim lekcjom lżejszy staję się także... tornister.

W Szkole Podstawowej nr 25 w Kielcach uczniowie korzystają z 12 tablic interaktywnych. Choć dyrekcja podkreśla, że takie rozwiązanie powinno znaleźć się w każdej sali. - W obecnych czasach, gdzie dzieci korzystają z technologii informatycznych na każdym kroku, w każdym miejscu, z telefonami też się nie rozstają, myślę, że tablice interaktywne w szkole jak najbardziej powinny funkcjonować - uważa Sylwester Ozga, dyrektor SP nr 25 w Kielcach.

W ramach ministerialnego programu "Aktywna Tablica" 69 szkół ze świętokrzyskiego otrzyma po 14 tysięcy złotych na interaktywne wyposażenie. To między innymi tablice, monitory dotykowe i projektory. - Jest potrzeba odświeżenia tego sprzętu, co kilka lat, a po drugie chodzi też o to, żeby wszystkie dzieci miały dostęp, żeby w każdej szkole taka tablica, czy taki sprzęt interaktywny był - mówi Tomasz Pleban, świętokrzyski wicekurator oświaty.

Szkoły mogą liczyć na dofinansowanie jeszcze w październiku. Na ten cel Ministerstwo Edukacji Narodowej przeznaczyło blisko 8 milionów złotych.