Dziś rozpoczął się projekt "Świętokrzyska Szkoła Edukacji Szachowej". Już wkrótce świętokrzyscy uczniowie będą za pan brat z królową gier. Za nauczycielami pierwszy, szkoleniowy "szach - mat".

Mówi się, że szachy to więcej niż gra - to pojedynek na figury. Zmierzą się w nim... nauczyciele. W regionie rozpoczęła się realizacja projektu "Świętokrzyska Szkoła Edukacji Szachowej". Celem- rozwój logicznego myślenia i wyobraźni uczniów. - Uważam, że to jest bardzo dobry pomysł, ponieważ szachy uczą też kreatywności trochę, dzięki nim jesteś lepszy z matematyki - mówi Piotr Paździerz, uczeń Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej. - Chcielibyśmy uczyć nasze dzieci, żeby móc to zrobić, sami musimy być przygotowani, dlatego bierzemy udział w projekcie, zależy nam na tym, aby dzieci mogły się rozwijać - podkreśla Agata Wach, Szkoła Podstawowa w Rakowie.

Na początek- lekcja pokazowa. Nauczyciele otrzymali pomoce dydaktyczne i zapoznali się z podstawowymi zasadami królewskiej gry. - Mamy 6 figur, z których każda rusza się trochę inaczej i opanowanie tego przez młodego człowieka to jest krótki czas, natomiast, jeżeli ktoś ma utrwalone ruchy z innych gier planszowych również może to zapamiętać - mówi Tomasz Stefaniak, Świętokrzyski Związek Szachowy. - Mam nadzieję, że te szkolenia będą miały wymiar teoretyczny, ale też praktyczny i nauczyciele będą szachy wykorzystywać codziennie w swojej pracy w przypadku zajęć matematycznych - podkreśla Jacek Wołowiec, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Przed nimi jeszcze wiele godzin spędzonych przy szachownicy, szczególnie, że projekt skierowany jest zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących graczy. Przeszkolonych zostanie 200 nauczycieli. A do 100 świętokrzyskich szkół trafią nowe pomoce dydaktyczne, czyli szachy.