Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Dyminach czeka gruntowna modernizacja. Zyskają nie tylko zwierzęta, ale także najmłodsi, którzy w schronisku będą mogli brać udział w zajęciach edukacyjnych.

Gama, tak ma na imię kotka, która trafiła do Dymin razem z rodzeństwem. Pracownicy schroniska cały czas szukają dla niej i dla innych 50 kotów nowego domu. Czekanie na adopcje w obecnych warunkach, jakie panują w schronisku nie jest łatwe. Miejsca jest mało, w niewielkim pomieszczeniu przebywa 11 kotów. Zmiany są konieczne - podkreślają pracownicy schroniska. - "Kociarnia", staramy się jak możemy żeby tutaj kotom udogodnić życie - jak najwięcej, legowisk, drapaków, ale przydałby się dla nich większe pomieszczenie - mówi Anna Szuba, pracownik schroniska w Dyminach.
 
Miasto znalazło fundusze na remont i rozbudowę placówki - ponad 2 miliony złotych. Ogłoszono przetarg, na który wpłynęła tylko jedna oferta. Na dodatek: o milion złotych wyższa, niż pierwotnie zakładano. Dlatego inwestycja przez chwilę stała pod znakiem zapytania. Na wniosek prezydenta, radni zgodzili się na dołożenie z budżetu miasta brakującej kwoty i dziś można było podpisać umowę z wykonawcą robót. - Jest to przedsięwzięcie od wielu lat wyczekiwane przez wszystkich miłośników zwierząt i nam, którzy mamy formalną opiekę nad zwierzętami- wreszcie udało się zarezerwować odpowiednie środki - mówi Czesław Gruszewski, zastępca prezydenta Kielc.

W Schronisku dla bezdomnych zwierząt w Dyminach powstaną nowe boksy dla psów, kociarnia i polana edukacyjna. W planach jest też nowe miejsce na kwarantannę i myjnię. Schronisko zostanie także podłączone do kanalizacji. - To jest totalna przebudowa schroniska nie to, co planowaliśmy początkowo - częściowe naprawienie. Powstaną zarówno nowe obiekty jak i nowe w miejsca istniejącego obiektu. Będziemy partiami wyburzać stare budynki i stawiać nowe - informuje Ryszard Muciek, dyrektor Wydziału Usług Komunalnych UM Kielce.

Prace mają zakończyć się w 2019 roku. To pierwszy tak poważny remont obiektu od 40 lat, czyli od momentu, gdy schronisko zostało wybudowane.