Panele fotowoltaiczne, czy pompy ciepła to dla nich codzienność. Za pan brat z takimi urządzeniami są uczniowie kieleckiego "Informatyka". Dlatego przed nimi wielka szansa na płatne staże, a w przyszłości nawet miejsca pracy. Dziś szkoła podpisała umowę z kielecką firmą.

Rurę panelu fotowoltaicznego. Jak je zamontować? Tego uczniowie dowiadują się na lekcjach. - Uczymy się spawać, gwintować, lutować i montować różne systemy, na przykład pompy ciepła - mówi Piotr Gądzik, uczeń ZSI w Kielcach. Takie umiejętności to podstawa w klasach o profilu "Odnawialne źródła energii". W Zespole Szkół Informatycznych uczęszcza do nich ponad 100 uczniów. - Uczniowie wybierają to głównie ze względu na popularność, ale po skończeniu tej szkoły na pewno znajdą pracę - mówi Grzegorz Misiowiec, ZSI w Kielcach.

Uczniowie do swojej dyspozycji mają między innymi pompy ciepła, czyli urządzenia warte kilkadziesiąt tysięcy złotych. Na takich, nowoczesnych sprzętach będą szkolić się uczniowie kieleckiego "Informatyka". - Będziemy ich wysyłać na budowę, żeby zobaczyli jak taki montaż wygląda w praktyce, jak wygląda kontakt z klientem i jak wygląda ogólnie praca w tym zawodzie - mówi Łukasz Dziedzic, prezes Ekoenergii.

Przed uczniami wiele nowych wyzwań. Dziś szkoła i firma podpisały porozumienie. Celem- praktyki, płatne staże, a także półroczne stypendium dla najlepszego ucznia. Kwota, 1000 złotych. - Jest to mobilizacja, już kiedy wracali z praktyk, słyszałem bardzo pozytywne, cenne uwagi, widzieli jak pracuje nowoczesna firma, nowocześnie zarządzana - podkreśla Tomasz Kozieł, dyrektor ZSI w Kielcach. Bo to już kolejny krok w stronę współpracy. Uczniowie odbywali tu praktyki i nie kryją zadowolenia. - Te praktyki umożliwiają mi poznanie tego kierunku bardziej, wiem jak działa wszystko, nie czysto teoretycznie - podkreśla Bartłomiej Zawadzki, uczeń ZSI w Kielcach.

Klasy patronackie stają się modą w naszym regionie. Działają między innymi w Technikum Gastronomicznym. Uczniowie podpatrują mistrzów w znanych restauracjach.

Od przyszłego roku szkolnego naukę w praktyce w 6 przedsiębiorstwach rozpoczną także uczniowie kieleckiego "Mechanika" i Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Kielcach.