Dziś podpisano umowę na remont fragmentu dróg wojewódzkich numer 751 i 752. Obie trasy wchodzą w skład Małej Pętli Świętokrzyskiej, która oplata najpiękniejsze pasma Gór Świętokrzyskich.

Skrzyżowanie łączące Bodzentyn ze Starachowicami i Nową Słupią. Codziennie tę trasę pokonują setki samochodów. Nie tylko duży ruch jest tu problemem, ale też jakość drogi. Nie była remontowana od kilkunastu lat. Narzekają zarówno mieszkańcy okolicznych domów jak i kierowcy. Już niedługo ma się to zmienić.

Dziś podpisano umowę na remont fragmentu dróg wojewódzkich numer 751 i 752. Obie trasy wchodzą w skład Małej Pętli Świętokrzyskiej, która łączy drogi biegnące dookoła pasma łysogórskiego. - Ona prowadzi przez najbardziej malownicze tereny Gór Świętokrzyskich i w jakimś stopniu otwiera je dla turystów - mówi Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego.

W ramach remontu drogowcy położą nową nawierzchnię. Powstaną ścieżki rowerowe i rondo, które poprawi bezpieczeństwo kierowców i pieszych. - Ta bardo ważne. Przez ostatnie 10-12 lat było tam 50 wypadków, zginęły 4 osoby - wylicza Dariusz Skiba, burmistrz Bodzentyna.

Mała Pętla Świętokrzyska pierwotnie miała być gotowa w 2005 roku, ale na remont zabrakło pieniędzy. Dlatego Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich postanowił, że prace będą odbywały się etapami. - Dawniej niestety było inne stanowisko służb związanych z ochrona środowiska, po wielu latach udało się wypracować pewne rozwiązania no i dzisiaj możemy finalizować całe to przedsięwzięcie pod nazwą Pętla Świętokrzyska - wyjaśnia Dariusz Wróbel, zastępca dyrektora Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach.

Remont rozpocznie się wiosną przyszłego roku. Droga ma być gotowa w maju 2019 roku. Koszt inwestycji to ponad 20 milionów złotych.

Zobacz materiał przygotowany przez Dawida Skowrońskiego.