Przez lata było wizytówką Sielpi i gminy Końskie. Teraz Muzeum Zagłębia Staropolskiego jest zamknięte. Obiekt, który przyciągał do Sielpi setki turystów z całej Polski, wymaga gruntownego remontu. Co się w nim zmieni?

Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi to jedyny obiekt tego typu w regionie i jeden z nielicznych w kraju. Posiada ono m.in. zbiór niezwykłych maszyn przemysłowych z XVIII i XIX wieku, m.in. kół wodnych i maszyn parowych. Obecnie obiekt jest zamknięty - do odwołania.

Niestety dotychczasowy właściciel placówki, Naczelna Organizacja Techniczna, nie miała pomysłu na jego prowadzenie i rozwój. W efekcie obiekt jest zaniedbany, w złym stanie technicznym. Dzięki gminie Końskie, muzeum ma szansę odzyskać dawny blask. Po latach starań udało się przejąć nieruchomość. I są już plany na modernizację tego miejsca. - Naszym marzeniem jest, żebyśmy wzbogacili ofertę muzeum o taką część interaktywną, która byłaby wzorowana na Centrum Nauki im. Kopernika czy Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie - mówi Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.

Muzeum miałoby pokazywać rozwój polskiego i światowego przemysłu. W planach jest też stworzenie podziemnego kanału dla turystów i specjalnej strefy edukacyjnej. - Jesteśmy już gotowi, żeby te prace rozpocząć jak najszybciej, zaraz po tym jak będziemy mieć gwarancje niezbędnego finansowania - zapewnia burmistrz Obratański.

Koszt przebudowy szacowany jest na ponad 10 milionów złotych. Gmina takich pieniędzy nie ma. Chce je pozyskać z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Konkurs, który wyłoni wykonawcę projektu zostanie ogłoszony wiosną przyszłego roku.

Zobacz materiał przygotowany przez Dawida Skowrońskiego.