Poziom zanieczyszczenia powietrza zimą wzrasta w całej Polsce. Prezydent Kielc, Wojciech Lubawski apeluje do marszałka województwa, by sejmik, wzorem innych regionów - podjął specjalną uchwałę zakazującą stosowania węgla słabej jakości. Zarząd województwa nie mówi NIE, ale do propozycji podchodzi z dystansem.

Ekopatrol, kieleckiej Straży Miejskiej, każdego dnia kontroluje, jakość opału, stosowanego domach jednorodzinnych na terenie miasta. Nie tylko sprawdzają, ale też podpowiadają jak ogrzewać domy prawidłowo. Niestety są i takie kontrole, podczas których właściciele oprócz cennych rad - dostają wysokie mandaty - za, zatruwanie powietrza. Tak było dziś na kieleckim Baranówku, jeden z mieszkańców, został ukarany mandatem w wysokości 500 zł. - Oprócz węgla, który mieli spalali jeszcze wszystko, co znaleźli wokół łącznie z olejem silnikom, którym polewali te wszystkie śmieci i to wrzucali do pieca - informuje st. insp. Bogusław Kmieć, Straż Miejska w Kielcach, Ekopatrol.

Władze Kielc na różne sposoby walczą z groźnymi pyłami. Dopłacają także do wymiany pieców. Ale by wygrać walkę ze smogiem, potrzeba sąsiedzkiego wsparcia. - Nie tylko te kotły, które działają w mieście, ale to także tło regionalne, czyli z sąsiednich powiatów, gmin. Powietrze nie ma granicy i zanieczyszczenie powietrza dotyczy nie tylko Kielc - mówi Grzegorz Wnuk, dyrektor Wydziału Zarządzania Energią UM Kielce. Dlatego Prezydent Kielc mówi "STOP" i pisze do marszałka województwa. Chce, by sejmik podjął uchwałę "antysmogową", która między innymi zakaże stosowania węgla słabej jakości.

Normy, jakości paliwa nie określa samorząd województwa, a właściwy resort. I to rząd a nie samorząd województwa powinien problem rozwiązać - uważa Piotr Żołądek. Ale zanim sejmik podejmie uchwałę - zapyta o zdanie gminy. Trafią do nich specjalne ankiety. - Trzeba naprawdę postępować bardzo ostrożnie i przede wszystkim zapytać społeczeństwo czy na tym etapie jest ten ciężar finansowy udźwignąć - mówi Piotr Żołądek, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

Uchwały "antysmogowe" podjęły już samorządy z Małopolski, Śląska, Dolnego Śląska i Mazowsza.