Ponad 200 dzieł twórczości Józefa Szermentowskiego i Franciszka Kostrzewskiego będzie można obejrzeć w Muzeum Narodowym w Kielcach. Tak dużej wystawy obu artystów nie było od 50 lat.

To będzie prawdziwy powrót do klasyki malarstwa. Prace dwóch wybitnych pejzażystów, będzie można podziwiać na jednej wystawie. - Dla nas jest to cenne, że są to artyści, którzy są wpisani w strategię rozwoju kolekcji. Chcemy się pochwalić tym, co u nas najcenniejsze - mówi dr hab. Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach.

Józef Szermentowski - Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz stworzyli niezwykle bogatą kolekcję. Ich obrazy ilustrują między innymi życie w prowincjonalnych miasteczkach na Kielecczyźnie, ale nie tylko. - Obrazy życia wsi, to był temat niesamowicie barwny. Strojów ludowych - dodaje dr Anna Myślińska, kurator wystawy.

I dwa dzieła łudząco do siebie podobne. Jedno z nich namalował Kazimierz Szermentowski, który od starszego brata - Józefa uczył się malarstwa. Jednak do tej pory nie wiadomo, który z obrazów był pierwszy. - To pozostanie w sferze badań, i być może, kiedy one zostaną zakończone. Będzie wiadomo, który jest pędzla Józefa Szermentowskiego - mówi dr Anna Myślińska, kurator wystawy.

Na wystawie zobaczymy nie tylko dzieła ze zbiorów muzealnych, wiele prac wypożyczyli prywatni właściciele. - To są artyści znani nie tylko w regionie, natomiast te 50 lat to najwyższa pora by przypomnieć je szerszej publiczności - zaznacza dr hab. Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach.

Wernisaż już w najbliższy czwartek o godzinie 18 w Pałacu Biskupów Krakowskich. Wystawa potrwa do kwietnia.