Ważne momenty z życia, trudne decyzje i troska o losy Polski. Czyli Józef Piłsudski z bliska. A to wszystko w spektaklu "Wódz". Patriotyczne widowisko okraszone było znanymi pieśniami legionowymi. Spektakl to hołd złożony Józefowi Piłsudskiemu w 150. rocznicę jego urodzin.

- Wcześniej musieliśmy to przyswoić sobie w opracowaniu na głosy, bo to się nie dzieje w głównej melodii, żeby to maiło wymiar wielogłosu, to jest kwestia nauczenia się tego w wielogłosie, a studenci mieli jeszcze rolę inną -choreograficzno -sceniczną - mówi Ewa Robak, dyrygent chóru UJK.

- Ja się lubuję strasznie w biografiach. Tutaj biografia Piłsudskiego to jest jakaś rzeka dla aktora, tam jest wszystko, bo jest i stanowczość i charyzma i sprawa, o którą on walczy, też to poczucie odpowiedzialności, za siebie, za swoją rodzinę i za sztab ludzi - mówi Krzysztof Grabowski, aktor, odtwórca roli Piłsudskiego.

- Zaczynamy od materiałów archiwalnych, od śmierci Piłsudskiego, zaczynamy od pogrzebu Piłsudskiego, z przejazdu przez Polskę, to jest taka klamra, biją dzwony i następnie pokazujemy najważniejsze momenty w historii Polski związane z Piłsudskim i najważniejsze momenty w jego życiu oczywiście -
mówi Leszek Kumański, reżyser i autor spektaklu "Wódz".