Odchodzący już rok był przepełniony wyjątkowymi wydarzeniami kulturalnymi. Mieszkańcy regionu mogli podziwiać dziesiątki wystaw, spektakli i koncertów. 2017 był też szczególny dla świętokrzyskich placówek kultury. Podsumowanie - Urszuli Degejdy.

Zabytki wiślickie - najstarsza w Polsce misa chrzcielna oraz XIV wieczna kolegiata to unikaty w skali Europejskiej. Kiedy wraz z początkiem roku nad kompleksem zabytków pieczę objęło Muzeum Narodowe, pojawiła się nadzieja, że miejsce to znów nabierze blasku. Rzeczywiście, po pewnych perturbacjach, Muzeum Narodowemu udało się pozyskać środki by zabytki odrestaurować i stworzyć w ich sąsiedztwie nowoczesny pawilon archeologiczny. – W sumie to jest prawie 40 milionów złotych. To bardzo duży budżet na najbliższe trzy lata w związku z tym jesteśmy zmobilizowani do tego, żeby jak najlepiej wykorzystać te środki – mówi Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego. W mijającym roku Muzeum Narodowe przygotowywało się także do gruntownego remontu, który przejdzie Pałac Biskupów Krakowskich.

Wielkie zmiany także w Teatrze im. Stefana Żeromskiego. W 2017 roku wybrano projekt według którego budynek teatru zostanie gruntownie przebudowany. – Ale artystycznie ten rok także był udany. Wyjeżdżaliśmy na festiwale do Warszawy, Bydgoszczy, nasi aktorzy zdobywali jedne z najważniejszych nagród w kraju – zapewnia Michał Kotański, dyrektor teatru.

Ten rok był przełomowy również dla Teatru Lalki i Aktora "Kubuś", który obecną lokalizację zamieni na nowoczesny przestronny budynek na Wzgórzu Zamkowym. - W roku 2018 ruszą prace, czyli można zakładać że niebawem, będzie można mówić o nowym teatrze i nowej perspektywie rozwoju – cieszy się Robert Drobniuch, dyrektor „Kubusia”.

Kończący się już rok, był też czasem pożegnań. Zmarł były dyrektor Muzeum Zabawek i Zabawy Ryszard Zięzio i jeden z najwybitniejszych polskich fotografików Paweł Pierściński.

Wiele czasu na naszej antenie poświęciliśmy wyjątkowemu wydarzeniu, jakim było przyznanie regionalnym zabytkom tytułu "Pomnik Historii". Na prestiżową listę trafił Pałac Biskupów Krakowskich oraz sandomierska starówka, SA na niej również neolityczna kopalnia krzemienia w Krzemionkach Opatowskich, Opactwo Cystersów w Wąchocku oraz klasztor na Świętym Krzyżu.

Więcej zobacz w materiale Urszuli Degejdy.