Sieć szpitali, nocna i świąteczna opieka medyczna. Koniec z kontraktami i negocjacjami umów - tak w skrócie może opisać miniony rok w służbie zdrowia. Ale nie zabrakło też kryzysów - protestów, wypowiedzeń i likwidacji oddziałów. Podsumowanie medycznego 2017 roku - w materiale Karoliny Ziewieckiej.

Liczby. Dla szpitali wiele z nich zmieniło się w 2017 roku. Bo zmienił się sposób finansowania służby zdrowia. Od pierwszego października zaczęła obowiązywać sieć szpitali. Szpitale, które weszły do sieci mają zagwarantowany budżet na najbliższe cztery lata. Do tej pory - co roku dyrektorzy negocjowali wysokość kontraktu. Co roku też, czekali na zwrot pieniędzy za tak zwane nadwykonania.

To nie jedyna zmiana. Teraz szpitale, które są w sieci, odpowiadają za nocną i świąteczną opiekę medyczną. Chodziło o to, by z drobnymi dolegliwościami nie tworzyć kolejek na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. - Nasze analizy wskazują, że pacjenci chętniej w tej chwili korzystają z tej opieki i odblokowują ilość pacjentów na szpitalnych oddziałach ratunkowych i izbach przyjęć – mówi Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

2017 rok, to też czas zbliżania się Świętokrzyskiego Centrum Onkologii - do pacjentów. W 7 miejscach w regionie powstały już filie ŚCO. To między innymi Staszów, Busko-Zdrój i Pińczów. - Ludzie wiedzą gdzie mają trafić, tam mają możliwość spotkać się z naszymi lekarzami, onkologami – przekonuje Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Były też złe wiadomości. Zwłaszcza w ostatnich tygodniach. Ponad 300 lekarzy w regionie świętokrzyskim wypowiedziało klauzule opt-out. To dokument, który pozwala pracować ponad limit. Problem może pojawić się już... w przyszłym tygodniu. - Od 1 stycznia po prostu szpitale nie będą w stanie zabezpieczyć 24-godzinnej obsady lekarskiej, co oznacza zamknięcie oddziałów, albo całych szpitali – uważa Bartosz Stemplewski z Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych a dyrektor szpitala w Pińczowie.

Problem braku specjalistów jest też powodem zawieszenia pediatrii w Jędrzejowie i likwidacji oddziału zakaźnego w Skarżysku-Kamiennej.

Zobacz materiał przygotowany przez Karolinę Ziewiecką.