Czy w Starachowicach będą się szkolić żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej? Kartą przetargową ma być remontowana strzelnica. Inwestycję finansuje samorząd przy wsparciu z Ministerstwa Sportu i Turystyki. A lider świętokrzyskiego PIS zapewnia, że cały czas trwają rozmowy by zwiększyć dotację.

Złota dziewczyna: Agata Nowak. Na swoim koncie ma: medale olimpijskie, mistrzostw świata i Europy juniorów. Na co dzień trenuje tu - na starachowickiej strzelnicy. - W większych miastach te warunki są lepsze, na przykład w Bydgoszczy stanowisk ze śluzami jest dużo więcej – mówi Agata Nowak.

Lepiej ma być i w Starachowicach. Modernizacja wybudowanej na przełomie lat 70 i 80 strzelnicy już się rozpoczęła. - Pozyskaliśmy środki z Ministerstwa Sportu, staraliśmy się o 2,5 miliona a dostaliśmy półtorej. Mimo wszystko udało nam się rozstrzygnąć przetarg, aby zabezpieczyć finansowanie dołożyliśmy pieniędzy z budżetu gminy – wyjaśnia Marek Materek prezydent Starachowic.

Równolegle prowadzone są rozmowy z Ministerstwem Sportu i Turystyki w sprawie zwiększenia dotacji. Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości informuje, że o dodatkowe pieniądze na remont można się starać również z puli ministerstwa obrony narodowej. - Rozpoczęliśmy nowe negocjacje z ministerstwem – mówi poseł Krzysztof Lipiec.

Władze powiatu chcą by w przyszłości na strzelnicy ćwiczyli żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. – Staramy się również by budynki, które mamy niezagospodarowane, służyły Wojskom Obrony Terytorialnej – wyjaśnia Danuta Krępa, starosta starachowicki.

Remont strzelnicy ma się zakończyć się w 2019 roku. W planach jest rozbudowa i zadaszenie istniejących pawilonów. Do tego ocieplenie budynków, wymiana instalacji elektrycznej i dźwiękochłonnej, a także dostosowanie pomieszczeń dla osób niepełnosprawnych.

Zobacz materiał przygotowany przez Agnieszkę Białas-Sitarską.