To będzie 3,5 tysiąca metrów kwadratowych na najwyższym poziomie, nowe laboratoria i centrum symulacyjne mają zapewnić doskonałe warunki do nauki przyszłym lekarzom i pielęgniarkom - dziś przedstawiono szczegóły rozbudowy (gmachu) i rozwoju (wydziału) medycyny Uniwersytecie Jana Kochanowskiego.

Jak już informowaliśmy UJK uzyskał z Regionalnego Programu Operacyjnego prawie 35 milionów złotych na rozbudowę wydziału lekarskiego. W planach jest dobudowanie dodatkowej kondygnacji w budynku przy Radiowej, urządzenie w nim nowych laboratoriów oraz doposażenie istniejących.
W nowym budynku powstaną między innymi laboratoria rehabilitacyjne, onkologiczne i genetyczne. Będą tu przeprowadzane badania dotyczące m.in. ochrony zdrowia oraz profilaktyki. W ramach inwestycji powstanie także centrum symulacji dla pielęgniarek i położnych. Studenci nauczą się tu, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych.

Część nowych pracowni będzie używana zarówno w celach dydaktycznych jak i komercyjnych. - Będą tutaj przyjmowani pacjenci, którzy między innymi będą mogli dokonywać różnorakich testów diagnostycznych w oparciu o zasoby aparaturowe. Pacjenci będą mogli także korzystać z poradni na terenie wydziału – zapowiada prof. zw. dr hab. Jacek Semaniak, rektor UJK.

Ale nowy segment rozwiąże także problem braku miejsca. Na razie na wydziale uczy się blisko 3 tysiące studentów, w tym dopiero trzy roczniki medycyny i pierwszy rok dietetyki.

Budowa ma się rozpocząć się wiosną. Zakończy się prawdopodobnie za trzy lata.

Zobacz relację filmową przygotowaną przez Monikę Woźniak.