Większe, ładniejsze ale przede wszystkim - przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. W Jędrzejowie jeżdżą nowe autobusy. To dopiero początek zmian transportowych w mieście.

Miłe dla oka, a przede wszystkim wygodne. Taka jazda, nowymi, miejskimi autobusami w Jędrzejowie to czysta przyjemność - twierdzą pasażerowie. - Jest niskopodłogowy, wygodny, miła obsługa - ciepło w autobusie także same plusy - mówi Jan Radziejewski. - Tamte były za małe - z bagażem większym, z wózkiem się nie weszło - dodaje Joanna Wiśniewska. - Więcej osób może usiąść, nie stoją, punktualnie jeżdżą - twierdzi Teresa Wnuk.

Autobusy na liniach 1, 3 i C od tygodnia obsługuje nowy przewoźnik. - W niedługim czasie uruchomimy tablice świetlne kierunkowe, które na pewno ułatwią w nocy widoczność auta - zapewnia Marcin Opara, współwłaściciel firmy przewozowej.

Urzędnicy posłuchali uwag mieszkańców. I w kolejnym przetargu podnieśli poprzeczkę. - Zamieściliśmy takie wymogi jak przystosowanie autobusu do osób niepełnosprawnych, z 20. miejscami siedzącymi - informuje Anna Stawecka, UMiG w Jędrzejowie. Do jędrzejowskiego Ratusza wpłynęło pięć ofert. Wybrano tę z najniższą ceną - ponad pół miliona złotych na dwa lata.

Jędrzejów liczy ponad piętnaście tysięcy mieszkańców. To jedno z niewielu świętokrzyskich miast tej wielkości, w którym funkcjonuje transport zbiorowy. Miasto do komunikacji zbiorowej dokłada rocznie dwieście sześćdziesiąt tysięcy złotych. To dopiero początek zmian na lepsze - przypomina burmistrz Jędrzejowa. - Chcemy wybudować duże centrum odprawy pasażerów, chcemy zmienić też jakościowo nie tylko autobusy, ale też i przystanki - podkreśla Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa.

Inwestycja będzie kosztować pięć milionów złotych. Na razie wniosek o dofinansowanie jest w ocenie merytorycznej w Urzędzie Marszałkowskim.