Trzy dni świętowania zafunduje pod koniec czerwca miasto Kielczanom. Choć start imprezy dopiero w czerwcu znamy już wstępny plan atrakcji. W tym roku mieszkańcy będą bawić się pod znakiem 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Tegoroczne Święto Kielc, odbędzie pod znakiem historii, podanej w lekkiej i przyjemnej formie. - Taki jest cel, aby łączyć tutaj nie tylko daty i wydarzenia i nazwiska, ale żeby o tych rzeczach, dosyć trudnych, nie tylko dla młodego pokolenia mówić w dosyć przystępny sposób - mówi Iwona Grabczak, Muzeum Historii Kielc. Święto Kielc, tradycyjnie rozpocznie Biała Noc. W tym dniu instytucje kultury otworzą swoje drzwi, pokazując m.in. zakamarki na co dzień niedostępne dla zwiedzających.

To będą trzy dni wypełnione koncertami, pokazami i plenerowymi imprezami. Wszystko na trzech scenach w centrum miasta. - Będą tam wydarzenia związane z historią Legionów, punktami werbunkowymi, będą grupy rekonstrukcyjne, zaangażowane. To nie będą tylko wykłady, nie tylko elementy muzyczne - zaznacza Iwona Grabczak, Muzeum Historii Kielc.

W tym roku świętowanie rozpocznie Jarmark Smaków i Rękodzieła na ulicy Sinkiewicza już 18 czerwca. Nowością będzie też giełda kolekcjonerska. - Główne atrakcje są już, można powiedzieć dograne. Brakuje jeszcze tylko podpisów na umowach, dogrywamy jeszcze teraz szczegóły z przekazaniem środków finansowych z miasta do instytucji, która będzie te umowy zawierać - informuje Karol Gadowski, zastępca dyrektora Wydziału Kultury, Sportu i Promocji UM Kielce.

Muzeum Historii Kielc, któremu przypadnie rola koordynatora obchodów na organizację imprezy dostanie od miasta ok. 100 tys. zł. Pozostałe środki to m.in. wkład innych miejskich instytucji, które wzbogacą kalendarz imprezy o kolejne wydarzenia. Organizatorzy liczą, że święto miasta przyciągnie do Kielc turystów nie tylko z regionu. - Mamy takie obserwacje, że oprócz tego, że oczywiście sami kielczanie biorą udział, to na prawdę możemy liczyć na gości z regionu, chcielibyśmy na pewno  trafić do większej liczby osób z innych, ościennych województw, czy z terenu całej Polski - twierdzi Karol Gadowski, zastępca dyrektora Wydziału Kultury, Sportu i Promocji UM Kielce.

W tym roku Kielczanie będą świętować od 22 do 24 czerwca.