"Kobieta Niepodległa" to hasło przewodnie 8 kieleckiej manify, która odbędzie się w sobotę. To nawiązanie do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, ale też 100-lecia uzyskania przez Polki praw wyborczych.

- Każdy przyjdzie ze swoimi hasłami. Hasłami wolnościowymi, równościowymi, hasłami przeciw przemocy, która przyświeca corocznej manifie, bo temat jest niezwykle aktualny - mówi Bożena Kizińska, przewodnicząca komitetu organizacyjnego manify.

Manifa rozpocznie się o godzinie 13:00 zbiórką przed pomnikiem Henryka Sienkiewicza. Później uczestnicy przemaszerują deptakiem na Plac Artystów, gdzie odbędzie się happening dotyczący uzyskania przez kobiety praw wyborczych.

Dziś przedstawiono także projekt pod nazwą KIKO - czyli "Kielecka Inicjatywa Kobiecym Okiem". To ponadpartyjne zrzeszenie aktywnych kobiet ze świętokrzyskiego, które chcą działać m.in. na rzecz równouprawnienia oraz zachęcać panie do większego udziału w życiu publicznym i politycznym. Jedną z pierwszych akcji jest włączenie się w  projekt "Ulice dla kobiet". Jej celem jest zwrócenie uwagi na niewielką liczbę ulic i skwerów, którym patronują kobiety.